w

Kurs bitcoina notuje kolejną koretkę poniżej 36 tys. dolarów, czy to koniec dalszych wzrostów?

W ostatnich dniach kurs bitcoina zanotował gwałtowną falę spadków. Po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych w USA nastąpiło lekkie odbicie, które równie szybko zostało zniwelowane w kolejnym dniu.

Oznacza to, że kurs bitcoina kontynuuje swój trend spadkowy, w którym znajduje się już od kilkunastu tygodni. Zapowiedź dalszych podwyżek stóp procentowych zaczyna powoli w dłuższej perspektywie aktywnie działać na wszystkie rynki finansowe, a głównie na amerykańskie indeksy giełdowe. Bezpośrednio z nimi skorelowany jest rynek kryptowalut, który również notuje sporą korektę. Dla rynku kryptowalut nadchodzące lata będą wielkim testem, ponieważ będzie to pierwszy raz, gdy na amerykańskim rynku notowane będą podwyżki stóp procentowych w tak dużym stopniu i ewentualne spowolnienie gospodarcze oraz recesja.

Notowania na pozostałych rynkach finansowych

Kapitał powoli w długim terminie zaczyna odpływać na bezpieczne rynki finansowe, co wiąże się z podwyżkami stóp procentowych i spowolnieniem gospodarczym, a także trwającym nadal konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Umacnia się wartość dolara, a jego aktualny kurs wynosi 4,47 PLN. Złoto kosztuje aktualnie 1887 dolara za uncję. Rekord ustanowiło także Euro, które na szczycie kosztowało około 5 PLN, a jest to aktualnie 4,71 PLN. Dalsze osłabienie złotówki (PLN) w ostatnich dniach nadal trwa, ale prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Aktualnie stopa referencyjna w Polsce wynosi już 5,25%, a w najbliższych miesiącach czekają nas z dużym prawdopodobieństwem kolejne serie podwyżek. Kapitalizacja bitcoina to ok. 686 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 24 miliardów dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym, zauważymy, że jego wartość spadła aż o 6,7%, a szczytowym punkcie tego tygodnia wynosiła około 39 tys. dolarów (174 tys. PLN).

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 21 punkty, co oznacza, że na rynek powrócił ekstremalny strach, związany z umacnianiem dolara i jednoczesnym nieutrzymaniem się powyżej linii trendu wzrostowego, co potencjalnie może wywołać kolejne duże fale spadków.

Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku - kurs bitcoina
Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku – kurs bitcoina

Notowania altcoinów – kurs ethera

Pozostałe kryptowaluty w ostatnim czasie ulegają podobnym ruchom cenowym jak bitcoin. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem kosztuje aktualnie 2688 dolarów, a kapitalizacja całego projektu to 324 miliardy dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie ok. 16 miliardów dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gucci

Sklepy Gucci planują przyjmować płatności w kryptowalutach na terenie USA

dom za bitcoiny

Dom za bitcoiny – historyczna transakcja w Portugalii