w

Ripple opuści USA, jeśli przegrają sprawę w sądzie z SEC

Pod koniec 2020 roku Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ang. SEC – U.S. Securities and Exchange Commission) podjęła działania prawne przeciwko Ripple Labs, a także jego dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouseowi i współzałożycielowi Christianowi Larsenowi.

Dlaczego Ripple Labs i jego założyciele zostali pozwani?

Sprawa rozpoczęła się do tego, że do federalnego sądu okręgowego na Manhattanie trafił pozew wedle którego SEC twierdzi, że naruszone zostały przepisy dotyczące handlu papierami wartościowymi. Na początku swojej działalności zebrali oni ponad 1,3 miliarda dolarów na rozwój projektu. Jeśli okazałoby się, że kryptowaluta ta jest identyfikowana jako security token, to można by nią obracać tylko na licencjonowanych giełdach, mających pozwolenie na handel tego typu aktywami. Ponadto założyciele nie zarejestrowali sprzedaży „prywatnych” tokenów o wartości około 600 milionów dolarów i SEC zarzuca twórcom Ripple Labs, że na początku swojej działalności sprzedawali oni kryptowalutę XRP instytucjom finansowym 30% poniżej wartości rynkowej! Powodowało to, że najbardziej stratni byli zwykli użytkownicy, którzy skupowali tokeny po cenie rynkowej.

Po przegranej Ripple Labs opuści USA?

Brad Garlinghouse, który pełni funkcję CEO w Ripple Labs ogłosił, że w razie przegranej firma opuści kraj, ale sprawa ta nie będzie miała żadnego wpływu na resztę branży kryptowalut. Sporo osób obawia się jednak, że powstanie precedens, na mocy którego pod lupę komisji mogą trafiać kolejne projekty.

W połowie kwietnia Ripple odniósł znaczące zwycięstwo w swojej sprawie przeciwko SEC po tym, jak sędzia prowadząca sprawę odrzuciła prośbę SEC o ponowne rozpatrzenie niektórych dokumentów potwierdzających przemówienie wygłoszone przez byłego dyrektora Ripple Labs, który powiedział, że Bitcoin i Ether nie są papierami wartościowymi. SEC jednak zdołał odwrócić potencjalne zwycięstwo Ripple, twierdząc, że były dyrektor nie powinien był wygłaszać tego przemówienia, ponieważ miał konkretny konflikt interesów z tymi kryptowalutami.

W najbliższych miesiącach jest szansa na finał tej sprawy, który może okazać się kluczowy dla przyszłości tego projektu.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Cristiano Ronaldo wyemituje serię tokenów NFT?
  4. Most harmony shackowany, skradziono 100 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs ethera

Kurs ethera odbija po 11 tygodniach spadków z rzędu

roger ver

Roger Ver – twórca Bitcoin Casha, oskarżony o niespłacenie 47 milionów dolarów długu