w

Kopanie ETH dla początkujących – na czym to polega

To w jaki sposób kopane są kryptowaluty zależne jest w pełni od algorytmu konsensusu, jaki wykorzystuje dana sieć. Aktualnie w przypadku ethereum sytuacja jest dość skomplikowana, ponieważ sieć jest w trakcie wprowadzania zmian mających na celu przejście z algorytmu proof-of-work, na proof-of-stake, który ma zostać w pełni zaimplementowany w kilku przyszłych miesiącach. Protokół stakingu jest już w fazie testów.

Od roku aktywny jest kontrakt depozytowy, który umożliwia zdeponowanie swoich etherów, aż do momentu ukończenia prac nad wdrożeniem tego algorytmu na kolejnym etapie prac nad aktualizacją 2.0 dla sieci ethereum. Więcej na temat stakingu w projektach kryptowalutowych możesz przeczytać w tym artykule.

Aktualnie na sieci głównej funkcjonuje jeszcze algorytm wykorzystujący dowód pracy (ang. proof-of-work), jednak jeśli dopiero chcielibyśmy zacząć naszą przygodę z kopaniem etherów, warto pamiętać, że za jakiś czas nie będzie ona już funkcjonalna.

Ponadto wprowadzona w ostatnim czasie aktualizacja EIP-1559 spowodowała, że ethery, które wcześniej trafiały w ramach opłat transakcyjnych do górników są spalane, co jest dobre dla użytkowników tejże sieci, jednak zmniejsza stopę zwrotu z inwestycji dla górników.

Ethery kopane są za pomocą kart graficznych, które pełnią funkcję kryptowalutowej koparki. Proces ten możliwy jest również z wykorzystaniem bardziej złożonych koparek wykorzystujących układy scalone, zwanych ASIC’s.

Są to wyspecjalizowane urządzenia, stworzone tylko i wyłącznie w celu zapewnienia mocy obliczeniowej na potrzeby kopania walut cyfrowych. Każdy z takich sprzętów należy odpowiednio skonfigurować, aby podłączyć go do sieci ethereum. Należy mieć na uwadze, że sprzęty te zużywają ogromne ilości energii, a więc dobrze jest wcześniej odpowiednio wszystko przekalkulować, aby nie narazić się na ponoszenie zbyt dużych kosztów.

Wybierając odpowiedni sprzęt przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc oraz wydajność. Należy pamiętać, że liczba etherów, która wydobywana jest z każdym blokiem ma stałą wartość i należy o nią konkurować z innymi użytkownikami sieci.

Im więcej mocy więc będziemy w stanie wprowadzić do sieci, tym większa szansa, że kolejny z bloków zostanie wydobyty za pomocą naszej koparki i trzymamy nagrodę za kolejny blok. 


  1. Czym są ETF’y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?
  2. Najnowsza aktualizacja sieci ethereum – jakie zmiany weszły w życie?
  3. Najpopularniejsze tokeny NFT – skąd bierze się ich wartość?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    złoto

    Jak inwestować w złoto za pośrednictwem kryptowalut? Czy to w ogóle możliwe?

    Kurs bitcoina kontynnuje trend boczny. Czy uda mu się ponownie utrzymać powyżej 40 tys. dolarów?

    Kurs bitcoina kontynnuje trend boczny. Czy uda mu się ponownie utrzymać powyżej 40 tys. dolarów?