w ,

Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?

Bitcoin to zdecydowanie najpopularniejsza kryptowaluta. Zaszczytne drugie miejsce zajmuje natomiast ethereum. Choć z pozoru może się wydawać, że w takim razie stanowi poważną konkurencję dla krypto złota, to nie do końca jest to prawda. Bitcoin i ethereum wprawdzie mają ze sobą wiele wspólnego, ale różnic jest znacznie więcej.

Bitcoin i ethereum – kilka podobieństw

Zarówno bitcoin, jak i ethereum to kryptowaluty głęboko zakorzenione w technologii blockchain. W obu przypadkach użytkownicy na całym świecie, a właściwie ich komputery, uczestniczą w tworzeniu list transakcji, która następnie łączona jest w bloki (właśnie w blockchain). W ten sposób możliwe jest sprawdzanie i dokumentowanie historii każdej monety i każdej transakcji.

Bitcoin i ethereum są też cyfrowymi walutami, które cieszą się dużą popularnością. Każda z nich skupia wokół siebie wielu dziennikarzy, handlowców i inwestorów, którzy obserwują wahania kursów i możliwości inwestycyjne.


 

Poza tym podczas gdy bitcoin wciąż nosi miano niezaprzeczalnego lidera na rynku, to ethereum zajmuje zaszczytne drugie miejsce. Jest to bowiem druga kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, a więc ogólnej wartości wszystkich monet na rynku w przeliczeniu na dolary. Obecny udział bitcoina wynosi niecałe 48%. W przypadku ethereum jest to natomiast niecałe 25%.

Obie kryptowaluty używają też tzw. proof of work (dowodu pracy). Dzięki niemu możliwe jest potwierdzanie transakcji. Warto jednak dodać, że to tylko chwilowe podobieństwo. Najnowsza aktualizacja ethereum ma bowiem sprawić, że kryptowaluta zacznie korzystać z innego systemu. Zamiast PoW będzie to PoS, czyli dowód stawki. W ten sposób transakcje mają stać się bardziej bezpieczne i zrównoważone. Takie rozwiązanie ma się też okazać mniej energochłonne.

Bitcoin a ethereum – najważniejsze różnice

Właściwie na tych kilku kwestiach wymienionych wyżej podobieństwa między bitcoinem a etherum się kończą. Znacznie więcej jest natomiast różnic.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że trudno postrzegać ethereum jako konkurencję dla bitcoina. Każda z tych kryptowalut ma bowiem zupełnie inne zastosowanie. Bitcoin służy głównie celom inwestycyjnym. Zaprojektowano go jako alternatywę dla tradycyjnych walut. Można więc uznać, że bitcoin stanowi środek przechowywania wartości.

Ethereum skupia natomiast uwagę głównie deweloperów. Tę kryptowalutę stosuje się chociażby do przechowywania kodu komputerowego, budowania zdecentralizowanych aplikacji czy do NFT.

Druga znacząca różnica dotyczy dystrybucji kryptowaluty. W przypadku bitcoina ustalono odgórnie liczbę monet, jakie mogą pojawić się w obiegu. Ta górna granica sięga 21 milionów. Aby zapobiec wyczerpaniu bitcoina wprowadzono przy tym specjalne protokoły sprawiające, że z czasem wypłaty za wydobycie się zmniejszają. W przypadku ethereum nie ma natomiast żadnego limitu. W ten sposób wyeliminowano więc potencjalny niedobór, który mógłby wystąpić.

Każda z kryptowalut opiera się też na zupełnie innym protokole – dla bitcoina jest to SHA-256, a dla ethereum – Ethash. Tym samym niektóre transakcje przeprowadzane przy użyciu jednej kryptowaluty są niemożliwe przy wykorzystaniu drugiej. Co więcej, zastosowanie różnych protokołów wpływa też na czas potwierdzania transakcji. Dla bitcoina wynosi on około 9 minut, podczas gdy dla transakcji z udziałem ethereum wystarczy zaledwie kilka sekund.


Originally posted 2021-12-29 22:03:07.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dencetralizacja

Decentralizacja w sieciach blockchain – o co w tym chodzi?

jak zrobić NFT

W sztukę NFT zaangażowało się już wiele osób. Jak zrobić własne NFT i dołączyć do tego grona?