Trudność kopania (wydobycia) jest to parametr, który określany jest na podstawie całkowitej mocy obliczeniowej dostarczanej do sieci bitcoina. Ściślej mówiąc jest to ilość operacji hashowania na sekundę jaka będzie potrzebna, aby wydobyć blok. Bazuje ona na wspomnianej wcześniej mocy obliczeniowej całej sieci.
Trudność kopania bitcoina
Trudność kopania ma zmienną wartość i aktualizuje się w ten sposób, aby bloki były wydobywane średnio co 10 minut. Oznacza to, że przy zwiększającej ilości górników w sieci trudność kopania również gwałtownie wzrasta. Mimo większej ilości osób chcących wydobyć blok prędkość jego wydobycia pozostanie na poziomie 10 minut. Im większa trudność kopania tym więcej mocy trzeba wykorzystać, aby utrzymać ilość wydobytych bitcoinów na tym samym poziomie. Analogicznie sytuacja działa w drugą stronę. Jeśli miałoby zacząć brakować użytkowników walidujących transakcje w sieci bitcoina, proces ten stanie się o wiele łatwiejszy i za pomocą mniejszej mocy będziemy w stanie wydobyć proporcjonalnie więcej bitcoinów do spadku trudności wydobycia.
Jak możemy zauważyć ostatnim razem na podobnych poziomach parametr ten był w czasie, gdy bitcoin osiągał swoje szczyty w maju ubiegłego roku, co może być bardzo byczym sygnałem dla inwestorów. Następnie gwałtownie skorygował czego następstwem były kilkumiesięczne spadki kursu i trudności kopania. Dopiero niedawno rozpoczął on fazę odbicia ustanawiając nowe ATH parametru trudności kopania na poziomie -29,8 TH/s.
Zazwyczaj podczas spadków kursu bitcoina kopanie staje się coraz mniej rentowne i część górników, która upłynnia na bieżąco wykopane bitcoiny wyłącza swój sprzęt lub przechodzi na inne kryptowaluty (np. któryś z forków BTC), aby zachować jak największą stopę zwrotu. Na rentowność wpływają również ceny sprzętu (w produkcji którego są duże opóźnienia ze względu na brak komponentów), ceny energii elektrycznej (która również mocno drożeje, zwłaszcza w Europie), a także duża konkurencja i podatki.