w

Kurs bitcoina poniżej 38 tys. dolarów, czy czeka nas kapitulacja na rynku kryptowalut?

Rynek kryptowalut, w tym kurs bitcoina, nadal podążają za silnie skorelowanymi z nimi największymi amerykańskimi indeksami giełdowymi. Ostatni miesiąc dla większości z nich był najgorszy od czasu kryzysu w 2008 roku. Kurs bitcoina nie utrzymał się powyżej poziomu 40 tys. dolarów i oscyluje aktualnie dużo poniżej tej wartości.

W ostatnich dniach kurs bitcoina kontynuuje trend spadkowy. Nie udało mu się przebić poziomu 40 tys. dolarów, który był kluczowy dla podtrzymania wzrostu i optymizmu wśród inwestorów.  Dla rynku kryptowalut nadchodzące lata będą wielkim testem, ponieważ będzie to pierwszy raz, gdy na amerykańskim rynku notowane będą podwyżki stóp procentowych w tak dużym stopniu i ewentualne spowolnienie gospodarcze oraz recesja.

Notowania na pozostałych rynkach finansowych

Kapitał ponownie zaczyna odpływać na bezpieczne rynki finansowe, co wiąże się z podwyżkami stóp procentowych i spowolnieniem gospodarczym, a także trwającym nadal konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Umacnia się wartość dolara, a jego aktualny kurs wynosi 4,43 PLN. Złoto kosztuje aktualnie 1905 dolara za uncję. Rekord ustanowiło także Euro, które na szczycie kosztowało około 5 PLN, a jest to aktualnie 4,68 PLN. Dalsze osłabienie złotówki (PLN) w ostatnich dniach nadal trwa, ale prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Aktualnie stopa referencyjna w Polsce wynosi już 4,5%, a w najbliższych miesiącach czekają nas z dużym prawdopodobieństwem kolejne serie podwyżek. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 5 maja. Kapitalizacja bitcoina to ok. 724 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 23 miliardy dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym, zauważymy, że jego wartość spadła o 3,7%, a szczytowym punkcie tego tygodnia wynosiła około 41 tys. dolarów (181 tys. PLN).

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 22 punkty, co oznacza, że na rynek powrócił ekstremalny strach, związany z umacnianiem dolara i jednoczesnym nieutrzymaniem się powyżej linii trendu wzrostowego, co potencjalnie może wywołać kolejne duże fale spadków.

Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku - kurs bitcoina
Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku – kurs bitcoina

Notowania altcoinów – kurs ethera

Pozostałe kryptowaluty w ostatnim czasie ulegają podobnym ruchom cenowym jak bitcoin. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem kosztuje aktualnie 2775 dolarów, a kapitalizacja całego projektu to 344 miliardy dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie ok. 14,5 miliarda dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina oscyluje w okolicach 39 tys. dolarów – czy jest szansa na stabilizację?

trudność kopania

Trudność kopania w sieci bitcoina osiąga nowe szczyty