w

Kurs bitcoina oscyluje w okolicach 39 tys. dolarów – czy jest szansa na stabilizację?

Amerykański FED zapowiedział w ostatnich dniach, że podwyżki stóp procentowych mogą być wyższe, niż początkowo planowano. Informacja ta spowodowała spadki na klasycznych rynkach finansowych i umocnienie dolara. Kurs bitcoina nie utrzymał się powyżej poziomu 40 tys. dolarów i oscyluje aktualnie poniżej tej wartości.

W ostatnich dniach kurs bitcoina po raz kolejny podjął nieskuteczną próbę odbicia i przejścia w trend wzrostowy. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotował od odbicie w okolicach 38 tys. dolarów i próbuje kolejny raz zbliżyć się do poziomu 40 tys. dolarów za sztukę.  Dla rynku kryptowalut nadchodzące lata będą wielkim testem, ponieważ będzie to pierwszy raz, gdy na amerykańskim rynku notowane będą podwyżki stóp procentowych w tak dużym stopniu i ewentualne spowolnienie gospodarcze oraz recesja.

Notowania na pozostałych rynkach finansowych

Kapitał ponownie zaczyna odpływać na bezpieczne rynki finansowe, co wiąże się z podwyżkami stóp procentowych i spowolnieniem gospodarczym, a także trwającym nadal konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Umacnia się wartość dolara, a jego aktualny kurs wynosi 4,42 PLN. Złoto kosztuje aktualnie 1915 dolara za uncję. Rekord ustanowiło także Euro, które na szczycie kosztowało około 5 PLN, a jest to aktualnie 4,67 PLN. Dalsze osłabienie złotówki (PLN) w ostatnich dniach nadal trwa, ale prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Aktualnie stopa referencyjna w Polsce wynosi już 4,5%, a w najbliższych miesiącach czekają nas z dużym prawdopodobieństwem kolejne serie podwyżek. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 5 maja. Kapitalizacja bitcoina to ok. 751 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 32 miliardy dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym, zauważymy, że jego wartość spadła o 2,5%, a szczytowym punkcie tego tygodnia wynosiła około 41 tys. dolarów (181 tys. PLN).

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 23 punkty, co oznacza, że na rynek powrócił ekstremalny strach, związany z umacnianiem dolara i jednoczesnym nieutrzymaniem się powyżej linii trendu wzrostowego, co potencjalnie może wywołać kolejne duże fale spadków.

Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku - kurs bitcoina
Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku – kurs bitcoina

Notowania altcoinów – kurs ethera

Pozostałe kryptowaluty w ostatnim czasie ulegają podobnym ruchom cenowym jak bitcoin. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem kosztuje aktualnie 2923 dolarów, a kapitalizacja całego projektu to 352 miliardy dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie ok. 18,5 miliarda dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

hossa kryptowalut

Hossa kryptowalut – kto wzbogacił się najwięcej w ubiegłym roku?

kurs bitcoina

Kurs bitcoina poniżej 38 tys. dolarów, czy czeka nas kapitulacja na rynku kryptowalut?