w

Hossa kryptowalut – kto wzbogacił się najwięcej w ubiegłym roku?

Ubiegły rok dla inwestorów kryptowalutowych okazał się być jednym z najlepszych w historii. Stopy zwrotów z inwestycji w ujęciu procentowym osiągały rekordowe poziomy, a pojawienie się nowych trendów (DeFi, NFT, Metaverse) umożliwiało szerokie spektrum nowych inwestycji, które mocno wpłynęły na cały ten rynek. Hossa kryptowalut trwała praktycznie od czasu odbicia po covidowym dołku w marcu 2020 roku, aż do listopada 2021 roku, gdy bitcoin ustanowił swoje nowe szczyty. Ponadto sytuacja makroekonomiczna, w której przez większość roku dominowała wysoka inflacja, niskie stopy procentowe a także słabł dolar bardzo sprzyjała inwestycjom w ryzykowne aktywa, którym zdecydowanie są kryptowaluty.

Stany Zjednoczone na pierwszym miejscu

Pierwsze miejsce pod względem wygenerowanych zysków zdecydowanie zajmują obywatele USA, u których dochód przekroczył 47 miliardów dolarów. Wynika to głównie z tego, że najwięcej inwestorów pochodzi właśnie z tego kraju. Ponadto tworzy się tam największa liczba projektów kryptowalutowych, a dodatkowo wiele z nich posiada swoje biura i zatrudnia dziesiątki lub setki pracowników.

Jak pokazują dane, najwięcej zarobiły największe gospodarki świata. Kolejne miejsce na podium z zyskiem około 8,2 miliarda dolarów zajmuje Wielka Brytania, a następnie są Niemcy i Japonia z kwotą kolejno około 5,8 miliarda dolarówi 5,5 miliarda dolarów. O dziwo dopiero na piątym miejscu mamy Chiny, z kwotą około 5,1 miliarda dolarów. Prawdopodobnie wynik ten związany jest z faktem, iż we wrześniu 2021 roku Ludowy Bank Chin zakazał swoim obywatelom handlu i kopania kryptowalut, co w znacznym stopniu obniżyło zyski obywateli w ostatnim kwartale.

hossa kryptowalut
Hossa kryptowalut – zyski inwestorów kryptowalutowych w 2021 roku.

Metodyka pomiarowa zysków – hossa kryptowalut

Ze względu na zdecentralizowany charakter sieci kryptowalutowych bardzo trudno jest dokładnie określić, kto zarobił najwięcej, gdy miała miejsce ostatnia hossa kryptowalut. Do obliczeń przyjęto pewne uproszczenia do których wykorzystano dane transakcyjne z największych giełd kryptowalutowych. Dla inwestorów indywidualnych, przeliczono ich wartość na dolary amerykańskie, a następnie kwoty te podzielone zostały ze względu na procentowy udział w ruchu danego kraju na giełdach.

Sumarycznie w 2021 roku inwestorzy kryptowalutowi na całym świecie zarobili około 163 miliardów dolarów, czyli ponad pięć razy więcej, niż miało to miejsce rok wcześniej.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Chwilowe odbicie i kontynuacja spadków – kurs bitcoina poniżej 39 tys. dolarów

kurs bitcoina

Kurs bitcoina oscyluje w okolicach 39 tys. dolarów – czy jest szansa na stabilizację?