w

Jaki portfel kryptowalutowy będzie najlepszy dla naszej inwestycji?

Istnieje bardzo szerokie spektrum portfeli kryptowalutowych, jakie są dostępne dla inwestorów. Każdy z nich posiada swoje wady jak i zalety, a to który będzie dla nas najlepszy zależy od bardzo wielu czynników. Warto więc porównać ze sobą dostępne modele aby zdecydować, który z nich będzie najlepszy.

Portfel kryptowalutowy – podziały

Dwie główne grupy na które możemy podzielić portfele kryptowalutowe to tzw. „hot wallet” i „cold wallet„. Diametralnie różnią się one od siebie sposobem, w jaki pozwalają użytkownikom na przechowywanie cyfrowych aktywów.

Hot wallet

Hot wallet jest to portfel kryptowalutowy, który pozwala na przechowywanie cyfrowych aktywów w miejscu, które podłączone jest bezpośrednio z dostępem do sieci.

Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ w każdej chwili mamy dostęp do swoich środków i możemy na bieżąco dokonywać transferów bez konieczności „odmrażania” kapitału przy każdym potencjalnym transferze, jednak rozwiązanie to ma też swoje wady.

Największa z nich to podatność na potencjalne ataki hakerskie, jeśli nieodpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo swojego systemu.

Portfel ten ze względu na ciągłe połączenie z siecią jest w identycznym stopniu podatny na to zjawisko jak każde inne oprogramowanie lub serwer działający w ten sposób. Do takich portfeli zaliczamy portfele webowe i większość dedykowanych portfeli a także te, które instalujemy zazwyczaj w postaci oprogramowania na telefonie lub komputerze.

Cold wallet

Cold wallet jest to portfel kryptowalutowy, który pozwala na przechowywanie swoich cyfrowych aktywów całkowicie poza siecią. Minimalizuje to potencjalne ryzyko ataku hakerskiego praktycznie do zera, jednak ma również swoje wady. Do tego typu portfeli zaliczane są portfele generowane w postaci klucza mnemonicznego oraz portfele sprzętowe, które mają fizyczną postać, jak np. Ledger.

Celem tego wyspecjalizowanego sprzętu jest ochrona kluczy prywatnych oraz odizolowanie ich w możliwie największym stopniu od niezabezpieczonych połączeń sieciowych.

Klucze prywatne przechowywane są w obszarze mikrokontrolera sprzętowego przez co nie mogą one zostać wyodrębnione w postaci tekstu z urządzenia, nawet jeśli sprzęt został zainfekowany wirusem. Jak donosi wiele źródeł utrata środków z prywatnych portfeli (również tych online’owych) w wyniku ataków hakerskich jest to jeden z najrzadziej spotykanych powodów utraty środków.

Największe zagrożenia, które zazwyczaj są przyczyną utraty środków to:

  • Utrata urządzenia i jego kopii zapasowych oraz klucza mnemonicznego. Klucz mnemoniczny to 12 lub 24 słowa, które tworzą indywidualne hasło dla każdego użytkownika i wykorzystujemy je w razie utraty klucza prywatnego. To zjawisko jest najpopularniejsze, jeśli chodzi o utratę dostepu do portfeli przez użytkowników kryptowalut.
  • Włamanie lub fizyczny atak, którego celem jest kradzież portfela sprzętowego.
  • Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, kluczy prywatnych itp).

  1. Czym jest gorący portfel (hot wallet) i jaką ma przewagę nad zimnym portfelem?
  2. Jak działa portfel kryptowalut na telefon? Z których warto korzystać?
  3. Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?

Originally posted 2022-08-05 10:32:26.

gorący portfel

Czym jest gorący portfel (hot wallet) i jaką ma przewagę nad zimnym portfelem?

Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?

Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?