w

Dwóch Estończyków aresztowanych za kradzież kryptowalut o wartości 500 milionów dolarów

Dwóch estońskich obywateli zorganizowało oszustwo na masową skalę, w którym udało im się ukraść ponad 500 milionów dolarów w kryptowalutach. Teraz z bardzo dużym prawdopodobieństwem czeka ich długa, dwudziestoletnia odsiadka. Zostali oni aresztowani w stolicy kraju, za udział w kryptowalutowym oszustwie na bardzo szeroką skalę.

Kradzież kryptowalut o wartości ponad 500 milionów dolarów

Według prokuratury pozyskiwali oni dziesiątki na nawet setki tysięcy inwestorów, których fundusze zdobywali poprzez obietnicę nierealnych stóp zwrotu z inwestycji oraz poprzez wątpliwą usługę kopania kryptowalut. Żaden z inwestorów nie otrzymał obiecanych dywidend, a co więcej, nie udało im się odzyskać nawet zainwestowanych początkowo przez siebie środków.

Nakłaniali oni inwestorów do lokowania kapitału w firmy HashFlare, która miała być odpowiedzialna za kopanie walut cyfrowych, a także kryptowalutowym „banku” Plybius. Obydwie firmy były nieregulowanymi podmiotami i nie posiadały nawet odpowiednich licencji, aby pozyskiwać tak duży kapitał od swoich inwestorów. Posiadali oni inwestorów z całego świata, w tym także ze USA, przez co zainteresowały się nimi tamtejsze władze. Zgromadzili oni ponad 575 milionów dolarów w różnych aktywach, a inwestorzy nie zobaczyli z tej puli ani grosza. W całym procesie najpierw miała miejsce kradzież kryptowalut, a reszta planu polegała na wypraniu tak dużej kwoty przez spółki fasadowe. Pieniądze zostały wydane na dobra luksusowe, jak nieruchomości czy ekskluzywne samochody.

Jeden z prokuratorów podkreślił, że kradzież kryptowalut jakiej dokonali złodzieje jest naprawdę zdumiewająca i dodał także, że władze dwóch krajów połączyły swoje siły w celu konfiskaty ogromnego majątku, jaki pozostał po zuchwałych kradzieżach. Postawiono im ponad 15 różnych zarzutów, a jeśli zostaną one udowodnione w sądzie (co z dużym prawdopodobieństwem się wydarzy), czeka ich ponad 20 lat odsiadki w więzieniu.

  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina kontynuuje trend spadkowy, jego wartość spada poniżej 16 tys. dolarów

mt.gox czy ftx

Mt.Gox czy FTX – który upadek bardziej zaszkodził rynkowi kryptowalut?