Jesienią zeszłego roku Doda (Dorota Rabczewska) sprzedała cyfrowy skan swojego ciała, podzielony na 400 części. Pierwszy pakiet, liczący 30 fragmentów, wyprzedał się… w 30 sekund! Jedna z polskich influencerek, którą na Instagramie obserwuje 650 tys. osób, sprzedała w formie NFT za 1 mln zł swoją cyfrową… miłość!
Tokenizować można wszystko, a trend ten na całym świcie cieszy się olbrzymią popularnością. 6 kwietnia br. to data, która na zawsze zapisze się na kartach historii. To dzień, w którym odbędzie się pierwsza w Polsce, a być może w tej części Europy, aukcja tokenizowanych dzieł sztuki. To jednak nie wszystko! Na aukcji – oprócz dzieł sztuki w formie tokenów NFT – będzie można kupić prace w klasycznej formie: oleje na płótnie, rzeźby. Lista artystów jest imponująca: licytowane będą dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Zemplińskiego, Jakuba Bereźnickiego, Tomasza Sętowskiego czy Romana Opałki. Organizatorem aukcji jest firma NFT Art., twórca pierwszej w tej części Europy platformy do sprzedaży i wybijania tokenów NFT – diamondscraft.io, która docelowo będzie zrzeszała artystów tworzących cyfrowo oraz tradycyjnie.
NFT czyli cyfryzacja na wyłączność
NFT to niepodrabialny, niezmienny technicznie i niemożliwy do zhakowania certyfikat. Jest on potwierdzeniem unikalności cyfrowych przedmiotów w rejestrze nazywanym blockchainem. To z kolei system służący do przechowywania i przesyłania informacjio transakcjach zawartych w Internecie. NFT pozwala stwierdzić, kto jest właścicielem danego wirtualnego przedmiotu, np. fragmentu ciała Dody.
Ale na sprzedaż wystawiane są też rzeczy niematerialne. Martirenti czyli Marta Rentel, influencerka, którą na Instagramie obserwuje 650 tys. osób, na youtubie jej kanał subskrybuje 156 tys. ludzi, a na Tik-Toku ogląda jej nagrania 2,5 miliona użytkowników, sprzedała w formie NFT za 1 mln zł swoją cyfrową… miłość!
Świat metaversum zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje coraz więcej obszarów
i dziedzin życia. Tym bardziej jest miejscem, w którym można nabywać cyfrowe dzieła sztuki i tym samym – podobnie jak w rzeczywistości – wyróżnić się wśród tych, którzy żyją w równoległym do rzeczywistego wymiarze wirtualnym.
Aukcja NFT Art.
NFT Art. skupia wokół siebie starannie wyselekcjonowane grono artystów. W metaversum tworzy swoje miejsce w oparciu o szeroką ofertę cyfrowych dzieł sztuki do nabycia. Mają one określoną wartość, często równie wysoką, jak dzieła sprzedawane w rzeczywistości.
Projekt NFT Art. dotyczący zorganizowania pierwszej w Polsce aukcji tokenizowanych dzieł sztuki wspiera swoim doświadczeniem Samanta Belling – pomysłodawczyni i twórczyni projektu, historyk sztuki, redaktor prowadzący w „Samanta Belling rozmowy o sztuce”, a także redaktor magazynu „Artysta i Sztuka”. Organizatorzy zapewniają, że w ofercie znajdą się dzieła artystów, które zaskoczą niejednego konesera sztuki, szczególnie tej cyfrowej.
Organizatorzy postanowili włączyć się w pomoc zaatakowanej przez Federację Rosyjską Ukrainie i przeznaczyć całkowitą kwotę ze sprzedaży 3 prac Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Oprócz dzieł w postaci tokenów NFT, podczas aukcji będzie można kupić prace w klasycznej formie: oleje na płótnie, rzeźby. Lista artystów jest imponująca: począwszy od jednego z najwybitniejszych polskich malarzy wszechczasów – Zdzisława Beksińskiego, przez Jarosława Jaśnikowskiego – czołowego twórcę nurtu magicznego realizmu po Wojciech Siudmaka – ulubionego artystę reżysera „Gwiezdnych Wojen” Luc’a Besson.
Jak wziąć udział w aukcji?
W aukcji będzie można uczestniczyć w formie klasycznej, ale też równocześnie online poprzez platformę OneBid. Po przedstawieniu przez prowadzącego ceny wywoławczej, zarówno osoby na Sali, jak i te uczestniczące w niej online będą mogły licytować dane dzieło.
Platforma Diamondscraft docelowo ma służyć do pośredniczenia w kupnie i sprzedaży tokenów NFT. Przed aukcją na tym portalu będzie można zobaczyć zdjęcia tokenów NFT czyli prac, które będą licytowane w trakcie aukcji.
Udział w aukcji może wziąć każdy, kto zarejestruje się na portalu OneBid i zapisze się do uczestnictwa w aukcji on-line. Jeśli ktoś jednak zapragnie wziąć w niej udział w klasycznym stylu, powinien wysłać zgłoszenie na adres e-mail: info@diamondscraft.io. Otrzyma wówczas formularz zgłoszeniowy i przeprowadzona zostanie weryfikacja.
Uczestnik, który wylicytuje dzieło w formie tokenu NFT, może go otrzymać na dwa sposoby. Jeśli posiada portfel kryptowalutowy, token zostanie przesłany tam bezpośrednio. Jeśli jednak nie posiada takiego portfela, otrzyma token NFT na tzw. „zimnym portfelu” czyli na urządzeniu Ledger Nano S, który jest dedykowany do przechowywania tokenów NFT.
Moda na inność
Jedną z podstawowych cech człowieka jest chęć wyróżnienia się. Posiadania czegoś, co jest jedyne
w swoim rodzaju. Ludzie otaczają się przedmiotami, które podnoszą ich prestiż i powodują, że stają się wyjątkowi na tle jakiejś społeczności. A jeżeli dodamy do tego bezpieczną opcję lokowania kapitału bądź inwestowania, nawet niewielkich sum pieniędzy, to otrzymamy produkt idealny – NFT. O olbrzymim potencjale tego rozwiązania najlepiej świadczą liczby. Jak podaje portal DappRadar, w 2020 r. kolekcjonerzy wydali na NFT 100 milionów dolarów. W kolejnym zawrotną sumę… 22 miliardów dolarów!
Zwiedzaj zabytki, które nie istnieją
Jesteśmy obecnie świadkami powstawania zupełnie innego wymiaru przestrzeni, w którym będzie możliwe wykonywanie aktywności zarezerwowanych obecnie tylko dla realnego świata. Metaversum oparte na technologii przyszłości to zupełnie nowa i rewolucyjna forma Internetu, a jej powstanie można porównać jedynie z pierwszą i drugą rewolucją przemysłową. Dziś Internet pozwala na dwuwymiarowe doznania, ale wmetaversum będzie można się wręcz zanurzyć i przeżywać dosłownie to wszystko, z czym do tej pory mogliśmy się spotkać jedynie w rzeczywistości, również w zakresie obcowania i… posiadania dzieł sztuki na absolutną wyłączność. Metaversum to miejsce kreowania popytu na rzeczy, które są odzwierciedleniem tych rzeczywistych, ale też na te, które nie istnieją fizycznie.
Aukcja odbędzie się 6 kwietnia o godz.19.00 w Warszawie przy ul. Złotej 44.
Kopanie ETH dla początkujących – na czym to polega
Kurs bitcoina powyżej 41 tys. dolarów, czy wybije się z trendu bocznego?