w

Złoto siódmy miesiąc z rzędu na czerwono mimo szalejącej inflacji

Złoto jest to surowiec, uważany przez wielu analityków za względnie bezpieczną inwestycję. Jego sporą zaletą jest fakt, iż potrafi on przechowywać wartość pieniądza w długich okresach czasowych.

Dla przykładu, jeśli w 1940 roku chcielibyśmy kupić porządny garnitur, to kosztowałby on około równowartości dolarowej jednej uncji złota. Aktualnie za jedną uncję złota również moglibyśmy nabyć wysokiej klasy garnitur. Jeśli natomiast nasze oszczędności trzymalibyśmy w dolarze to ich wartość na dzień dzisiejszy byłaby znikoma.

Zazwyczaj złoto uważane jest za dobrą inwestycję „na trudne czasy”. Waluty fiducjarne upadają średnio co kilkadziesiąt lat, a metale szlachetne są sprawdzonym sposobem na przechowanie wartości już od wielu tysiącleci.

Spadek ceny – złoto

Zazwyczaj przy wysokiej inflacji mamy do czynienia z trendem wzrostowym na surowcach, co związane jest z wieloma czynnikami, np. rosnącymi kosztami wydobycia. Rynek kryptowalut osunął się w ostatnich miesiącach o ponad 70%, jednak złoto również nie radzi sobie zbyt dobrze.

Złoto - kurs złota w parze do dolara na miesięcznym interwale czasowym
Złoto – kurs złota w parze do dolara na miesięcznym interwale czasowym

Siedem miesięcy z rzędu złoto z każdym kolejnym miesiącem osiągało niższą wartość, aż odbiło od wartości około 1600 dolarów za sztukę i w listopadzie rozpoczęło swój wzrost. Idea mówiąca o tym, że metale szlachetne sprawdzają się w walce z inflacją ma swoje poparcie w historii. Po zniesieniu parytetu złota radziły sobie one niezwykle dobrze w ujęciu dolarowym. W ostatnich miesiącach jednak wraz z podnoszeniem stóp procentowych przez Amerykański FED większość aktywów notuje znaczne spadki, w tym także złoto które w szczycie kosztowało około 2100 dolarów, a następnie zaliczyło 25% korektę.

Często bitcoin nazywany jest cyfrowym złotem, ponieważ wiele osób uważa że w długim terminie czasowym będzie on dobrze chronił kapitał przed inflacją, jednak istnieje on jeszcze zbyt krótko, aby można było to jednoznacznie stwierdzić. Ponadto warto mieć na uwadze, że takich wzrostów w ujęciu procentowym z jakimi mieliśmy do czynienia na początku istnienia tej kryptowaluty z dużym prawdopodobieństwem już nie zobaczymy.

  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk właścicielem Twittera – transakcja dochodzi do skutku
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

coinbase

Zyski giełdy Coinbase spadają o 50% a sytuacja na rynku pozostaje bez zmian

ftt token

Binance upłynnia tokeny FTT o wartości 500 milionów dolarów