w

Włochy podatkują zyski kryptowalutowe od 2023 roku

We Włoszech od nowego roku wprowadzone zostaną zmiany podatkowe dotyczące rozliczania się z kryptowalut. Włochy zamierzają nałożyć 26% podatku na inwestorów, których zysk wyniósł ponad 2090 dolarów w skali roku.

Włochy egzekwują podatek od kryptowalut

Osoby, których dochód z obrotu cyfrowymi aktywami nie przekroczy 2090 dolarów, nie zostaną objęte podatkiem, a więc będzie on na zerowym poziomie. Przepisy te mają zostać wdrożone od 1 stycznia 2023 roku.

Inwestorzy, którzy ujawnią ilość posiadanych przez siebie cyfrowych zasobów do początku przyszłego roku, będą podlegać opodatkowaniu w wysokości 14%. Rząd wyraził nadzieję, że ta zniżka może zachęcić mieszkańców do ujawnienia liczby posiadanych kryptowalut. Włochy nakładają zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości 26% na zyski generowane z obrotu aktywami cyfrowymi. Jednak zasada ta dotyczy tylko inwestorów, których łączna wartość kryptowalut przekracza kwotę ok. 54 tys. dolarów przez ponad siedem kolejnych dni w roku podatkowym.

Portugalia jest kolejnym krajem europejskim, który chciał wdrożyć taką politykę. Jej rząd, który początkowo wspierał system zerowych podatków, ostatnio wykazał zamiar zaatakowania inwestorów kryptograficznych stawką podatkową w wysokości 28%. Możliwe więc, że będą oni kolejnym krajem, który pójdzie w ślady polityki jaką rozpoczęły Włochy.

Podatki od kryptowalut w Polsce

Dochody jakie uzyskamy z handlu walutami cyfrowymi należy zgłosić w specjalnie przygotowanym na to miejscu w formularzu PIT-38. Nasze zyski jeśli rozliczamy się jako osoba prywatna (pojedynczy inwestor) podlegają podatkowi od zysków kapitałowych – 19%, niezależnie od kwoty. Jeśli nasz zysk przekroczy milion złotych, wtedy należy jeszcze uiścić tzw. „opłatę solidarnościową” wysokości 4% od wszystkich środków, które przekraczają tę kwotę. W przypadku gdy podczas innych inwestycji (akcje, obligacje, waluty), niż kryptowaluty ponieśliśmy stratę nie możemy pokryć ewentualnymi zyskami z walut cyfrowych, ponieważ należy je rozliczać osobno. Podobnie z kosztami poniesionymi na poczet zakupu walut cyfrowych – koszt poniesiony na nabycie kryptowalut może być sumowany wyłącznie z pozostałymi kosztami, które tyczą się walut cyfrowych.

  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

animoca brands

Animoca Brands organizuje 2-miliardowy fundusz na rozwój metaverse

Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried udzielił 11-godzinnego wywiadu w którym „wyjaśnia” co stało się z FTX