w

Vasil fork w sieci cardano – 5 zmian które wprowadzi ta aktualizacja

Aktualizacja znana jako Vasil fork wprowadzi w sieci cardano pięć bardzo znaczących zmian, które mocno wpłyną na jej funkcjonowanie. Każda z aktualizacji ma odpowiednie oznaczenia CIP i odnosi się do innej wprowadzonej zmiany.

Vasil fork – sieć cardano

CIP-31

Zmiana ta ma na celu wprowadzenie nowego rodzaju inputów, tzw. wejść referencyjnych, które pozwolą nam na sprawdzenie jaki będzie output w danej transakcji (czyli miejsce jej wyjścia) bez faktycznego wydawania środków. Zabieg ten pozwoli na zwiększenie przepustowości sieci, co wpłynie na sprawność jej działania. Zmniejsza to ilość transakcji UTXO na portfelu, co docelowo obniża rozmiar transakcji przy kolejnym transferze tych środków.

Tokeny w sieci transferowane są w transakcjach, po których zawsze zostaje ślad. Początek i koniec takiej operacji ma przypisaną określoną wartość UTXO, czyli ilość kryptowaluty, która pozostaje po jej wykonaniu. Po zakończeniu jej przetwarzania niewykorzystane dane wyjściowe są cofane jako wejściowe do poprzedniej operacji.

CIP-32

Jest to aktualizacja, która pozwoli w koncepcyjnie prostszy sposób dołączać dane bezpośrednio do wyników, co znacznie ułatwi pracę deweloperom operującym na zdecentralizowanych aplikacjach w tej sieci. Pozwala to również na zwiększenie szybkości i łatwości komunikacji między użytkownikami.

CIP-33

To ulepszenie spowoduje, że skrypty referencyjne będą mogły zostać dołączane do outputów (danych wyjściowych) jednocześnie umożliwiając ich stosowanie w procesie walidacji, co również wpłynie na zmniejszenie rozmiarów transakcji, a więc zwiększy przepustowość sieci.

CIP-40

Zmiana ta wdraża nowy rodzaj danych wejściowych, które docelowo usprawnią skalowalność w sieci i przyśpieszą jej działanie.

Pozostałe zmiany – vasil fork

Ostatnim z ulepszeń, które zostanie zostanie wdrożone w tej aktualizacji jest sekwencyjne poprawienie skalowalności sieci cardano, które ma na celu nałożenie na siebie niektórych procesów (mogących zachodzić jednocześnie bez zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa) przez które przechodzi każdy blok, co znacznie przyśpieszy prędkość działania całego ekosystemu.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kyberswap

Binance zidentyfikowało dwóch hakerów, którzy ukradli 265 tys. dolarów z KyberSwap

netflix

Netflix zrezygnuje z reklam kryptowalutowych po wdrożeniu ich na swoją platformę