w

Podatek od kryptowalut a obowiązki podatkowe i składanie PIT-38 – co trzeba wiedzieć?

Każda osoba inwestująca w kryptowaluty w Polsce musi pamiętać o obowiązkach podatkowych. Mowa tu przede wszystkim o składaniu odpowiedniej deklaracji i odprowadzaniu konkretnego procentu od zysków. Jak rozliczyć podatek od kryptowalut w PIT-38? Jaka będzie jego wysokość? I co jeszcze trzeba wiedzieć, aby bezproblemowo rozliczyć się z fiskusem i uniknąć niepotrzebnego stresu? 

Czy zakup i sprzedaż kryptowalut trzeba rozliczyć?

Podatek od kryptowalut należy rozliczyć zarówno w przypadku ich zakupu, jak i uzyskania przychodów ze sprzedaży. Taki obowiązek dotyczy również sytuacji, gdy podatnik nie uzyskał żadnych przychodów, a poniósł jedynie koszty nabycia wirtualnej waluty. Wówczas można odliczyć je od podatku w kolejnych latach – kiedy kryptowaluta finalnie zostanie sprzedana.

Co ważne, za przychody z kryptowalut uznaje się nie tylko wymianę waluty wirtualnej na fiducjarną (dolary, złotówki). Są to również wszelkie zakupy usług i produktów – opłacone kryptowalutami, a także płatności kartami płatniczymi, na których zdeponowane są kryptowaluty. W przypadku wszystkich tego typu transakcji trzeba więc rozliczyć podatek od kryptowaluty w PIT-38, a potem odprowadzić odpowiednią kwotę do Urzędu Skarbowego.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut wynoszący 19% podstawy należy zapłacić od każdego dochodu uzyskanego ze zbycia walut wirtualnych. Podstawą opodatkowania jest dochód, będący przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. Natomiast na przychód składają się płatności walutami wirtualnymi za towar i usługi oraz prawo majątkowe niebędące kryptowalutą.

Co istotne, wymiana między walutami wirtualnymi nie jest objęta opodatkowaniem – rozlicza się jedynie sprzedaż lub zakup kryptowaluty za walutę tradycyjną.  Tym samym wymiana BTC na USDT nie podlega opodatkowaniu, ale BTC na PLN już tak. W rozliczeniu kryptowalut nie można skorzystać z żadnych ulg podatkowych, nie mają również zastosowania przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku.

Jak prawidłowo rozliczyć podatek od kryptowalut w PIT-38?

Aby właściwie rozliczyć podatek od kryptowalut, należy pamiętać, że przychody z obrotu walutami wirtualnymi to przychody z kapitałów pieniężnych. Nie można jednak odliczyć od nich straty z obrotu od innych przychodów, na przykład prowadzonej działalności gospodarczej.

W formularzu PIT-38 należy wpisać przychód pochodzący ze sprzedaży walut wirtualnych oraz koszty jego uzyskania. Koszt zakupionych w danym roku kryptowalut trzeba wpisać w rubrykę 35 PIT-38 (nawet w przypadku, gdy nie zostały sprzedane). W kolejnych latach przepisuje się je do kolejnego zeznania, aż do całkowitego rozliczenia kosztów zakupu. Należy też posiadać potwierdzenia na wszystkie operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut – wyciągi z giełd lub kantorów.

Czy można odliczyć stratę ze sprzedaży kryptowalut?

Nie ma możliwości odliczenia od podatku straty poniesionej z tytułu zbycia kryptowalut. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad przychodami ze sprzedaży walut w danym roku podatkowym zostanie uwzględniona w następnym roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli w danym roku nabyte zostaną kryptowaluty za kwotę X, to w kolejnym nadal jako koszty będzie można przypisać tę samą kwotę – obecne przepisy nie określają maksymalnego terminu, w jakim należy rozliczyć straty i wykorzystać koszty.


  1. Microstrategy po raz pierwszy sprzedało bitcoiny – dlaczego to zrobili?
  2. Ile bitcoinów kosztowała najdroższa pizza na świecie? – Bitcoin pizza day
  3. Decentralizacja w sieciach blockchain – o co w tym chodzi?

Originally posted 2023-01-26 10:13:53.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyzwania dla blockchain blockchain w bankowości

Blockchain w Bankowości (4/4) – Wyzwania dla blockchain i wnioski

Tulipomania - pierwsza na świecie bańka spekulacyjna

Tulipomania – największa bańka spekulacyjna w historii