w

Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Które jeszcze są warte uwagi?

Choć bitcoin wciąż pozostaje niezaprzeczalnym liderem, jeśli chodzi o świat kryptowalut, to zdecydowanie nie jest jedynym wyborem. Jego sukces sprawił, że na rynku pojawiło się mnóstwo innych kryptowalut opartych o zdecentralizowaną sieć peer-to-peer. Nie sposób przedstawić wszystkich w jednym tekście. Warto jednak przybliżyć te kryptowaluty inne niż bitcoin, które obecnie mają duże znaczenie.

1. Ethereum (ETC)

Pierwsza kryptowaluta mogąca stanowić alternatywę dla bitcoina to ethereum. Kiedyś nazywano ją nawet bitcoinem 2.0, ale pojęcie to w praktyce jest dosyć dalekie od rzeczywistości. Wprawdzie podobnie jak bitcoin ethereum opiera się na technologii blockchain, z tym że walutą jest tutaj eter (ETH).

To jednak nie tylko środek płatniczy, ale przede wszystkim rozbudowana sieć deweloperska. Wykorzystuje się ją do budowania zdecentralizowanych aplikacji czy zawierania inteligentnych kontraktów. Nieraz pełni także rolę pewnego rodzaju platformy crowdfundingowej, która umożliwia zbieranie środków na konkretne projekty. W tym przypadku wydobywaniem czy inwestowaniem zainteresowani są głównie programiści, którzy chcieliby rozwijać i uruchamiać aplikacje wewnątrz ethereum.

Jako że ethereum realizuje inne cele, trudno więc uznać, że taka kryptowaluta stanowi bezpośrednią konkurencję dla bitcoina.

2. Litecoin (LTC)

Wymieniając kryptowaluty inne niż bitcoin, a cieszące się sporą popularnością, nie można zapomnieć o litecoin (LTC). To jedna z pierwszych kryptowalut wzorowanych na bitcoinie. Nieraz była też określana mianem srebrnej (tytuł złotej oczywiście przypadł bitcoinowi). Litecoin pod wieloma względami jest podobny do bitcoina. Ma jednak szybsze tempo generowania bloków, co jednocześnie oznacza też szybszy czas potwierdzania transakcji.

3. Cardano (ADA)

Cardano to z kolei kryptowaluta powstała przy udziale jednego z założycieli ethereum, który po kilku nieporozumieniach odszedł, by opracować zupełnie nowy projekt – właśnie cardano.

W tym przypadku blockchain to efekt eksperymentów i badań – osoby odpowiedzialne za cały projekt opracowały ponad 90 artykułów na temat technologii blockchain i to właśnie przeprowadzone badania pomogły w późniejszym stworzeniu cardano. Takie podejście sprawiło, że cardano czasem nazywa się „zabójcą ethereum”. Uznaje się bowiem, że blockchain tej kryptowaluty jest w stanie zrobić znacznie więcej. Obecnie trudno jednak stwierdzić, czy te przewidywania rzeczywiście się sprawdzą, bo cardano jest wciąż stosunkowo świeży na runku. Warto jednak dodać, że obecnie znajduje się w top 3 kryptowalut z największą kapitalizacją rynkową (39,6 miliardów dolarów).

4. Polkadot (DOT)

Kolejna kryptowaluta zasługująca na uwagę to polkadot. Jest to młoda, ale bardzo innowacyjna kryptowaluta, która pozwala na obsługę wielu blockchainów jednocześnie. W praktyce oznacza to możliwość przenoszenia aktywów miedzy różnymi blockchainami w jednej sieci i efektywne przetwarzanie transakcji.

Łańcuchy w polkadot nazywane są „parachain”. Deweloperzy mogą tworzyć własne parachain, jednocześnie korzystając z zabezpieczeń łańcucha polkadot czy też nawet uruchamiać łańcuchy niebędące częścią polkadot. Każdy z parachainów może być dostosowany do konkretnej aplikacji. Dużym plusem polkadot jest także możliwość modernizacji bez czasochłonnych hardforków.

Co więcej, polakdot została stworzona przez jednego z głównych założycieli ethereum. Wiele osób sądzi więc, że może być poważną konkurencją dla tej kryptowaluty.

5. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash to efekt jednego z przeprowadzonych hard forków bitcoina. Kiedy dochodzi do takiej aktualizacji protokołu mogą pojawić się konflikty między programistami a górnikami.

Ze względu na zdecentralizowany charakter kryptowalut przy zmianach w kodzie potrzebny jest ogólny konsensus. Kiedy jednak strony nie mogą dojść do porozumienia, czasem dochodzi do podziału kryptowaluty. Oryginalny łańcuch pozostaje wierny oryginalnemu kodowi, a nowy – staje się kolejną wersją starej kryptowaluty. Tak właśnie zdarzyło się w przypadku bitcoin cash. Bloki w ramach tej kryptowaluty mają rozmiar 8 megabajtów, podczas gdy w przypadku bitcoina jest to 1 magabajt.

6. Stellar (XML)

Ogromne transakcje między bankami i firmami inwestycyjnymi mogą trwać kilka dni i zwykle angażują wielu pośredników, a w dodatku pociągają za sobą spore wydatki. W odpowiedzi na ten problem powstała kryptowaluta stellar. Z jej pomocą można przeprowadzać transakcje niemal natychmiastowo, bez pośredników i wysokich kosztów.

Stellar to wprawdzie waluta powstała z myślą o korporacjach, ale blockchain pozostaje otwarty dla każdego. W ramach systemu można przeprowadzać transakcje transgraniczne między dowolnymi walutami.

7. Dogecoin (DOGE)

Ta kryptowaluta znana jest też pod nazwą „memecoin”, a w Polsce nieraz nazywa się ją „piesełocoinem”. Twórcy dogecoina chcieli stworzyć kryptowalutę opartą na sieci peer-to-peer, a przy tym powszechniejszą i łatwiej dostępną niż tak popularny bitcoin. Już same początki kryptowaluty były bardzo optymistyczne – w ciągu 3 pierwszych dni jej wartość wzrosła sześciokrotnie. Później jednak mało kto brał na poważnie kryptowalutę z wizerunkiem „pieseła”.

Z czasem jednak dogecoinem zainteresował się Elon Musk. Właśnie wtedy wiele osób przestało traktować dogecoin jako zwykły żart i dostrzegło potencjał inwestycyjny. I to na tyle, że jest to obecnie jedna z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji. Warto też dodać, że to nie jedyna taka kryptowaluta. Sukces dogecoina przyczynił się do powstania innej krypto z wizerunkiem zwierzęcia – shiba inu.

8. Binance Coin (BNB)

Ta kryptowaluta powiązana jest bezpośrednio z giełdą Binance. Służy jako środek płatniczy przy dokonywaniu tam transakcji. Osoby, które w ramach handlu korzystają z binance coin, mogą liczyć na niższe opłaty i prowizje transakcyjne.

9. Tether (USDT)

To jedna z pierwszych kryptowalut z grupy stablecoinów, czyli kryptowalut mających za zadanie ustalić wartość rynkową waluty. Dużym problemem krypto jest bowiem właśnie ogromna zmienność, która czasem może przynieść wiele korzyści, ale niejednokrotnie także ogromne straty. Tether, dzięki „wygładzeniu” tych wahań może przyciągnąć użytkowników, którzy normalnie baliby się inwestować. Cena tether powiązana jest bowiem bezpośrednio z ceną dolara amerykańskiego.

10. Monero (XMR)

To z kolei kryptowaluta, której rozwój całkowicie opiera się na darowiznach i zaangażowaniu społeczności. Monero zapewnia też pełną prywatność, a to dzięki zastosowaniu specjalnej techniki nazywanej „ring signature”. Polega ona na stosowaniu grupy podpisów kryptograficznych, z których co najmniej jeden należy do rzeczywistego uczestnika. RingCT pozwala także ukryć wartość transakcji. Monero zapewnia wiec całkowitą anonimowość i odporność na cenzurę. Jak można się domyślać, z tego powodu nie cieszy się jednak dobrą sławą i jest ulubioną walutą dark netu oraz hakerów.


  1. Czym jest zimny portfel i dlaczego tak wiele osób w świecie kryptowalut korzysta z tego rozwiązania?
  2. Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?
  3. Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?

 

Originally posted 2022-01-29 21:37:29.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zimny portfel

Czym jest zimny portfel i dlaczego tak wiele osób w świecie kryptowalut korzysta z tego rozwiązania?

oszustwa kryptowalutowe

Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać by nie paść ich ofiarą?