w

Jak zarabiać dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja to w ostatnich miesiącach wyjątkowo gorący temat, nie tylko w branży technologicznej, ale również w świecie finansów i inwestowania.  W głównej mierze to zasługa chatu GPT, którego uruchomienie zostało okrzyknięte kamieniem milowym w rozwoju tej dziedziny. To właśnie dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego, sektory takie jak finansowy nie tylko stają się bardziej efektywne i opłacalne, ale przede wszystkim dostępne dla każdego, niezależnie od doświadczenia czy kapitału inwestycyjnego.

Od początku 2023 roku nie milkną burzliwe dyskusje na temat chatu GPT – systemu opartego na sztucznej inteligencji (Artificial intelligence – AI), który został stworzony przez organizację badawczą OpenAI. Opiera on swoje działanie na zaawansowanym algorytmie przetwarzania języka naturalnego, który pozwala na analizę i generowanie tekstów oraz przeprowadzanie rozmów z użytkownikami w sposób niemalże naturalny.

Według przewidywań globalny rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość 1,59103 bln USD w 2030 roku, a narzędzia takie, jak Chat GPT będą odgrywały kluczową rolę w jego rozwoju, przede wszystkim z uwagi na coraz bardziej powszechne ich zastosowanie, w tym w branży finansowej.

To, że firmy z sektora finansowego inwestują duże środki w rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, wiadomo od dawna. Ich implementacja w dużych korporacjach pozwala na wykorzystanie zgromadzonych danych w celu generowania zysków, poprawy jakości obsługi klienta, rozwijania oferty produktów i usług oraz przyczynia się do rozwoju samego sektora bankowego. To, co jednak było do tej pory rzadko spotykane to trend wykorzystywania AI przez prywatnych i początkujących inwestorów.

Ci, dzięki ogólnodostępnym narzędziom, takim jak Chat GPT, zyskali możliwość łatwiejszego podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych, m.in. poprzez szczegółową analizę dużych zbiorów danych, w tym informacji o rynkach finansowych, trendach, notowaniach, wynikach finansowych firm, a także badań nastrojów rynkowych.

“Wraz z dynamicznym postępem technologicznym, wykorzystanie narzędzi takich jak Chat GPT w branży finansowej staje się coraz bardziej powszechne. Już teraz pomagają one zwłaszcza początkującym inwestorom w podejmowaniu szybkich, a zarazem przemyślanych decyzji, co jest szczególnie istotne w przypadku inwestycji na rynkach o dużych wahaniach cenowych, takich jak rynek walutowy czy kryptowalutowy. Choć sztuczna inteligencja nigdy nie powinna całkowicie przejmować odpowiedzialności i zastępować wiedzy i ludzkiej intuicji, jej zastosowanie w sektorze finansowym znacząco może poprawić zarządzanie ryzykiem, przyspieszyć rozwój branży i zapewnić inwestorom większą kontrolę nad ich portfelami inwestycyjnymi” – wskazuje Olena Bondar, dyrektor biura Freedom Finance Europe Poland.

Dzięki obszernej analizie danych z giełdy, informacji publikowanych w mediach oraz danych bieżących i historycznych, sztuczna inteligencja może identyfikować sygnały wskazujące na potencjalne oszustwa i nieprawidłowości oraz pomóc w określenia ryzyka inwestycyjnego. Co więcej, nowoczesne algorytmy uczenia maszynowego mogą pomóc w przewidywaniu wzrostów lub spadków wartości akcji, co pozwala inwestorom minimalizować straty i zwiększać zwroty z inwestycji. AI może również wspierać w przewidywaniu innych trendów rynkowych, takich jak zmiany w kursach walut czy wycena surowców, co z kolei pozwala inwestorom na lepsze dostosowanie swoich strategii do zmieniających się warunków rynkowych.


  1. Według raportu BitPay płatności Litecoin zyskują na popularności. Czy to oznacza, że warto zainwestować w tę kryptowalutę?
  2. Zonda to teraz zondacrypto
  3. Tor wprowadza mechanizm Proof-of-Work jako środek przeciwdziałania atakom DDoS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proof-of-Work

Tor wprowadza mechanizm Proof-of-Work jako środek przeciwdziałania atakom DDoS

bitcoinedupl binance

Binance: od walki z ISIS po budowę kryptowalutowego compliance