Kilka lat temu dwóch programistów postanowiło stworzyć odważny artystyczny projekt o nazwie CryptoPunks. Jego twórcy chcieli sprawdzić czy kilka linijek kodu może przełożyć się na dużą wartość. Okazało się, że tak. Co więcej – projekt ten zapoczątkował cały ruch, nazywany obecnie CryptoArt. W takim razie czym są CryptoPunks i skąd wziął się cały ich fenomen?
Wszystko zaczęło się od eksperymentu
Twórcami CryptoPunks było dwóch programistów – Matt Hall oraz John Watkinson. Opracowali oni program, który generował tysiące różnych, dziwnie wyglądających postaci w formacie 24×24 piksele. Każda z nich miała swoje cechy charakterystyczne, wyglądała odmiennie i ekscentrycznie.
Na początku twórcy CryptoPunk chcieli, by projekt został wykorzystany w aplikacji czy grze na smartfony. Z czasem jednak zdali sobie sprawę, że większy potencjał będzie mieć wykorzystanie tych postaci w technologii blockchain Ethereum.
Czym są CryptoPunks?
CryptoPunks to w sumie 10 000 kolekcjonerskich postaci – małych portretów punkowych wykonanych w stylu pop-art. Każda z nich to kombinacja charakterystycznych, losowo generowanych cech. Nie ma więc dwóch identycznych postaci, a każda z nich może mieć maksymalnie 7 atrybutów (choć w praktyce aż tyle z nich ma tylko jedna z postaci).
W sumie jest 6039 punków męskich i 3940 żeńskich. Niektóre z nich mają okulary 3D, inne mają pomalowane usta, jeszcze inne rumiane policzki, a kolejne – warkoczyki. Oprócz tego istnieje też 8 punków bez żadnych cech charakterystycznych (czasami określa się ich jako Genesis Punk), a także wspomniana już postać z 7 atrybutami (CryptoPunk 8348) – duży, brodaty punk z kolczykiem, kapeluszem na głowie, pieprzykiem i do tego palący papierosa.
Jako że CryptoPunks powstały przy wykorzystaniu blockchain Ethereum, to nie można zmienić ich liczby ani wprowadzić zmian w zakresie 10 000 wygenerowanych pierwotnie postaci. Twórcy stworzyli jednak dodatkowo kilka fantastycznych postaci – 88 zombie-punków, 24 włochate punki-małpy oraz 9 kosmitów-punków. Również w tym przypadku każda postać jest inna i ma zupełnie inny zestaw akcesoriów.
Początki CryptoPunks nie zapowiadały wielkiego sukcesu
Choć teraz CryptoPunks cieszą się ogromną popularnością, to początki wcale nie wyglądały tak świetnie. Zainteresowanie było naprawdę małe – ograniczało się właściwie do entuzjastów kryptowalut. Jednak po tych niezbyt owocnych początkach CryptoPunks zaczęły zyskiwać na wartości i wkrótce sprzedawane były już za tysiące dolarów. Teraz ceny są znacząco wyższe. Przykładowo w marcu 2021 roku CryptoPunk 7804, nazywany „mądrym obcym palącym fajkę” został sprzedany za równowartość 7,5 miliona dolarów.
Chociaż każdy może sprawdzić szczegóły każdego CryptoPunka, tylko jedna osoba może go posiadać w danym momencie. Przekazanie i dowód własności są rejestrowane na blockchainie Ethereum, a zatem są przejrzyste i niezmienne.
CryptoPunks – nowy rodzaj sztuki
Jak to już zostało wspomniane, CryptoPunks to zbiór postaci ekscentrycznych i odmiennych. Ich twórcy inspirowali się bowiem londyńską sceną punkową. Zaprojektowane postacie miały więc odzwierciedlać hałaśliwy klimat i nonkonformizm charakterystyczny dla Londynu z lat 70.
To, co jednak jest najbardziej charakterystyczne i unikalne dla CryptoPunks, to fakt, że stanowią one połączenie sztuki z nowymi możliwościami współczesnego świata – kryptowalutami.
Na stronie Larva Labs znajduje się obraz wszystkich 10 000 CryptoPunks, który każdy może zapisać na dysku. Oficjalnie jednak każdy CryptoPunk może mieć jednego właściciela – wskazanego w kodzie. W razie sprzedaży danej postaci historia transakcji również jest dokumentowana w łańcuchu bloków.
Sami twórcy opisują natomiast CryptoPunks jako „prawdopodobnie pierwsze dzieło sztuki z samodzielnym mechanizmem rejestrowania i zawierania transakcji dotyczących jego własności”. CryptoPunks można kupić na oficjalnej stronie Larva Labs. Możliwe jest to także za pośrednictwem rynków NFT, takich jak OpenSea. Jak to już zostało wspomniane, CryptoPunks są zbudowane na blockchainie Ethereum, co oznacza, że można je sprzedawać czy kupować właśnie przy wykorzystaniu ETH.
- Poznaj Swojego Klienta, czyli weryfikacja KYC – na czym polega i gdzie się ją stosuje?
- Najpopularniejsze tokeny NFT – skąd bierze się ich wartość?
- Jakie są różnice między KYC i AML? Jak każdy z tych procesów wpływa na bezpieczeństwo transakcji?
Originally posted 2021-12-03 09:39:12.