w

Kryptowaluta XRP rośnie prawie 100% w zaledwie tydzień – co za tym stoi?

Kryptowaluta XRP jest to projekt, który opiera się na publicznej bazie danych wykorzystującej proces konsensusu. Stworzona została przez Ripple Labs, odpowiadające za system umożliwiający natychmiastowe transfery pieniężne bez dodatkowych obciążeń.

Kryptowaluta XRP – wzrost wartości

Pomimo trudnej sytuacji na rynku, związanej z kolejną podwyżką stóp procentowych przez amerykański FED o 75 punktów bazowych, kryptowaluta XRP zanotowała znaczne wzrosty na przestrzeni ostatnich dni.

Kurs - kryptowaluta XRP na przestrzeni ostatnich miesięcy
Kurs XRP w parze do dolara na dobowym interwale czasowym.

Wszystko to za sprawą postępowania Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i giełd (SEC), która uznała, że XRP jest papierem wartościowym, a handel tą kryptowalutą przez wiele lat odbywał się nielegalnie. Od kilkunastu miesięcy toczy się sądowe postępowanie w tej prawie, a szala zwycięstwa w ostatnim czasie wydaje się być przechylana w kierunku Ripple Labs.

Ripple Labs przeciwko SEC

Prawnicy firmy twierdzą, że XRP nie może zostać uznane za papier wartościowy, ponieważ inwestorzy nie posiadają tzw. „umowy inwestycyjnej”, która jest podstawą przyznającą prawa właścicielom danego aktywa.

Twierdzą również, że jeśli kryptowaluta XRP zostałaby sklasyfikowana jako papier wartościowy, to równie dobrze do tej klasyfikacji mogłaby łapać się soja, złoto czy jakiekolwiek inne zwykłe aktywa.

Ripple Labs jak i SEC złożyły do nowojorskiego sądu wnioski wzywające go do wydania orzeczenia w trybie natychmiastowym i może znaleźć swój finał w przeciągu kilku miesięcy. Zakończenie tego procesu jest bardzo ważne dla całej branży, ponieważ jeśli wygra SEC, to w konsekwencji na drogę sądową mogą skierowane kolejne projekty kryptowalutowe jak np. ethereum.


 1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
 2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
 3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
 4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  płatności kryptowalutą w sklepach internetowych

  Raport EcommerceDB: w ciągu najbliższych 3 lat aż 72% firm planuje wprowadzić płatności kryptowalutą w swoich sklepach internetowych

  kurs bitcoina

  Kurs bitcoina odbija powyżej 20 tys. dolarów mimo umacniania się amerykańskiej waluty