w

Złodziej kryptowalutowy, który ukradł 2 miliardy dolarów złapany na wakacjach w Albanii

Założyciel Thodex’a, czyli jednej z największych tureckich giełd kryptowalut, który w zeszłym roku uciekł z kraju z 2 miliardami dolarów, został aresztowany. Spędzi on teraz kolejne 40 tysięcy lat w więzieniu.

W ubiegłym roku suma skradzionych w przestępstwach kryptowalutowych pieniędzy wyniosła ponad 7 miliardów dolarów. Niektórym udało sie skraść miliony, innym tysiące ale zdecydowanym rekordzistą ubiegłego roku pozostał Faruk Fatih Özer, czyli założyciel tureckiej giełdy Thodex. W kwietniu ubiegłego roku uciekł on z 2 miliardami dolarów, które należały do 400 tys. użytkowników korzystających z platformy.

Poszukiwania – złodziej kryptowalutowy

Złodziej kryptowalutowy poszukiwany był przez interpol i gdy wydano nakaz aresztowania został on bardzo szybko schwytany. Znaleziono go ukrywającego się w Albanii, w jednym z najpopularniejszych turystycznych miast. W rezultacie on i inni założyciele, a także dyrektorzy tejże giełdy kryptograficznej stoją teraz w obliczu 40 564 lat więzienia.

Giełda Thodex powstała w 2017 roku i miała około 700 000 klientów w Turcji, gdzie kryptowaluty były szeroko wykorzystywane do ochrony kapitału, ponieważ ich krajowa waluta – lira od lat stale traciła na wartości, ze względu na szalejącą inflację, która sięgała kilkudziesięciu procent. Giełdy powstawały i znikały jak grzyby po deszczu, a więc rząd postanowił nałożyć surowe regulacje, aby ukrócić działania tej branży.

Wejście w życie tych przepisów spowodowało, że giełda musiałaby zamknąć swoją działalność, więc jej twórca postanowił zrobić to w nietypowy sposób i przy okazji zabrał ze sobą wszystkie środki swoich użytkowników, jakie tylko miał do dyspozycji.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Firma Nike zarobiła 185 milionów dolarów na sprzedaży NFT
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

portfel online

Trudność kopania bitcoina w sieci kontynuuje trend wzrostowy

kurs bitcoina

Kurs bitcoina walczy o utrzymanie się na poziomie 20 tys. dolarów – co czeka nas dalej?