w

Trudność kopania bitcoina w sieci kontynuuje trend wzrostowy

Trudność kopania bitcoina jest to ilość operacji hashowania na sekundę jaka będzie potrzebna, aby wydobyć blok. Kalkulowana jest ona na podstawie na aktualnej mocy obliczeniowej całej sieci.

Ocena parametru – trudność kopania bitcoina

Trudność kopania bitcoina ma zmienną wartość i aktualizuje się w ten sposób, aby bloki były wydobywane średnio co 10 minut.

Trudność kopania bitcoina
Trudność kopania bitcoina

Oznacza to, że przy zwiększającej ilości górników i mocy obliczeniowej w sieci jej wartość również gwałtownie wzrasta, co powoduje, że mimo większej ilości osób chcących wydobyć blok prędkość jego wydobycia pozostanie na poziomie około 10 minut.

Jak możemy zauważyć na wykresie, od czasu pierwszego załamania się kursu bitcoina po fali wzrostów między drugim i trzecim kwartałem ubiegłego roku, aż do czerwca 2022 wartość tego parametru stabilnie wzrastała aż osiągnęła nowe ATH (ang. all time high). Następnie jej wartość rozpoczęła lekko korygować, aby od sierpnia znów odbić i kontynuować trend wzrostowy.

Mimo więc spadającego kursu (co rzutuje mocno na rentowność kopania) górnicy zaciekle walczą o każdy blok ustanawiając coraz to większe rekordy w dostarczonej w tym celu mocy obliczeniowej. Dla inwestorów jest to pozytywny sygnał oraz oznacza, że długoterminowo wierzą oni że bitcoin będzie kontynuował swoje wzrosty.

Wydobycie bloku w sieci bitcoina

Aby wykopać blok górnik musi niejako rozwiązać „zagadkę” matematyczną, która pozwoli mu na dołączenie bloku do łańcucha głównego w sieci blockchain. Na początku dochodzi do procesu hashowania, w którym dane wejściowe z bloku są przekształcane w długą liczbę, która będzie reprezentowała oryginalny plik danych.

Maksymalna pojemność bloku dla transakcji w przypadku bitcoina wynosi 1MB. W sieci blockchain bitcoina nowe bloki są hashowane za pomocą algorytmu SHA-256. Aby blok został dołączony do łańcucha bloków wynik jaki otrzymamy musi być inny, niż posiadały dotychczasowo wydobyte bloki lub mieścić się w określonym przedziale wartości. Jeśli dopasujemy blok poprawnie i przyłączy się do łańcucha to otrzymamy bitcoina jako nagrodę za wydobycie go, a proces powtarza się od nowa.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Firma Nike zarobiła 185 milionów dolarów na sprzedaży NFT
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

crypto

Crypto.com przelało omyłkowo klientce 10,5 miliona dolarów – postanowiła, że kupi za to willę

złodziej kryptowalutowy

Złodziej kryptowalutowy, który ukradł 2 miliardy dolarów złapany na wakacjach w Albanii