w

Sankcje – dlaczego Rosja nie będzie w stanie uniknąć kar za pomocą kryptowalut?

Sankcje i sytuacja na Ukrainie – Jak powszechnie wiadomo, od 24 lutego bieżącego roku na Ukrainie trwa wojna, w której kraj ten broni się przed rosyjską inwazją. Świat, a zwłaszcza Europa, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nie pozostają obojętne wobec tych działań i nałożyły już ogrom sankcji na rosyjską gospodarkę, aby zniechęcić ich do kontynuowania dalszej inwazji. Działania te bardzo mocno odbiły się na rosyjskiej gospodarce, a kurs rubla poszybował gwałtownie w dół i jest już praktycznie niewymienialny na inne waluty. Zamknięta została również tamtejsza giełda, która od początku konfliktu notowała ogromne spadki. Rosyjskie spółki, które notowane były na innych giełdach niż moskiewska zanotowały spadki rzędu 90%, a stopy procentowe zostały podniesione z 10,5% do 20% punktów procentowych, co oznacza, że kredyty na zmiennym oprocentowaniu podrożały około pięciu razy w zaledwie kilka dni.

Sankcje – czy kryptowaluty umożliwią ich uniknięcie?

Pierwszym i podstawowym argumentem, który zaprzeczy temu, że rosja wykorzysta kryptowaluty do uniknięcia sankcji jest to, że rynek kryptowalut jest po prostu zbyt mały, aby było to możliwe. Aktualnie kapitalizacja całego rynku walut cyfrowych wynosi jakieś 1,9 biliona dolarów. Wartość samych rosyjskich rezerw walutowych wynosi prawie 600 miliardów dolarów, co stanowi praktycznie 1/3 kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Gdyby chociaż część tych środków została wpompowana w ten rynek spowodowałoby to ogromne wzrosty. Rosja posiada również wiele innych rezerw w surowcach i innych aktywach, których wartość znacznie przewyższa kapitalizację rynku walut cyfrowych. Ponadto bardzo ciężko byłoby znaleźć podmiot, który posiadałby tak ogromne pokłady kryptowalut, aby całkowicie wypełnić zapotrzebowanie pozwalające na uniknięcie sankcji. Warto dodać również, że mimo ostatniej popularności kryptowalut, nadal nie są one aż tak powszechnie akceptowalne w wielu krajach, co utrudniałoby w sporym stopniu korzystanie z nich przy tak ogromnych kwotach.

Giełda Coinbase blokuje 25 tysięcy kont rosyjskich użytkowników – sankcje ciąg dalszy

Dyrekcja giełdy Coinbase stwierdziła, że poczuwają się oni zobowiązani do przestrzegania sankcji, jakie nałożone są na rosję w związku z konfliktem na Ukrainie. Stwierdzili oni, że sankcje odgrywają ważną rolę w promowaniu bezpieczeństwa narodowego i powstrzymywaniu bezprawnej agresji, a Coinbase popiera w pełni wysiłki władz rządowych. Ponadto podkreślili, że sankcje są poważnymi interwencjami gospodarczymi, a rządy są najlepiej przygotowane do tego, by stwierdzić jak i kiedy należy je stosować.

Warto pamiętać, że cały czas możemy wspomóc Ukrainę, wykorzystując do tego kryptowaluty. Więcej informacji na ten temat w przeczytasz w tym artykule.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina znów poniżej 40 tys. dolarów – czy czekają nas dalsze spadki?

kurs bitcoina

Kurs bitcoina przebija powyżej 40 tys. dolarów! Czy podejmie kolejną próbę przełamania spadków?