w

Konflikt na Ukrainie – jak odbija się on na rynkach finansowych?

Od kilku dni trwa na Ukrainie konflikt zbrojny, gdzie obywatele i wojsko tego kraju przeciwstawiają się atakującej ich armii rosyjskiej. Wydarzenie to wprowadziło na rynkach finansowych spore zamieszanie i zawirowania w kursach wielu aktywów finansowych. Unia europejska, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania nakładają na rosję poważne sankcje, które mają bardzo widoczne odzwierciedlenie i wpływ na gospodarkę tego kraju.

Kurs dolara oraz złoto notują wzrost

Zazwyczaj bywa tak, że podczas sporych zawirowań na świecie ludzie chcą posiadać jak największą płynność finansową i wyprzedają się z tzw. ryzykownych aktywów jak akcje, kryptowaluty i przechodzą od gotówki lub aktywów bezpiecznych, za które uznawane są np. amerykańskie obligacje rządowe czy też złoto. Podobnie było i tym razem.

Kurs dolara do PLN.
Kurs dolara do PLN.

W ciągu zaledwie kilku dni cena dolara wzrosła o ponad 20 groszy, co jest dość dużym wzrostem jak na rynek walutowy. Ostatni raz tak wysokie poziomy mogliśmy obserwować podczas odbicia całego rynku po koronawirusowej pandemii w okolicach kwietnia 2020 roku. Jest spora szansa, że wraz z dalszą eskalacją konfliktu kurs dolara będzie kontynuował dalsze wzrosty.

Kurs złota również notuje spore wzrosty. W dniu wybuchu wojny cena za jedną sztabkę przekroczyła ponad 2050 dolarów. Aktualnie lekko skorygowała i oscyluje w okolicach 1900 dolara za sztukę. Podobnie jak w przypadku dolara, złoto ostatnim razem do swoich szczytowych wartości zbliżało się w trakcie paniki wywołanej koronawirusem, która miała miejsce niecałe 2 lata temu.

Kurs złota w parze do dolara.
Kurs złota w parze do dolara.

Akcje i kryptowaluty tracą na wartości

Indeks WIG20, który składa się z dwudziestu największych spółek pod względem kapitalizacji traci również na wartości. W ciągu ostatniego miesiąca stracił on ponad 12%, a wraz z eskalacją konfliktu u naszych sąsiadów kontynuuje on swój spadek.

Kurs indeksu WIG20 w parze do PLN
Kurs indeksu WIG20 w parze do PLN.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku bitcoina, z tym, że po okresie największych spadków zaczął on odbijać w szybszym tempie. Najpierw w zaledwie kilka godzin skorygował on do poziomu 34 tys. dolarów i równie szybko odbił, przekraczając w szczytowym punkcie wartość 40 tys. dolarów. Nie udało mu się jednak zbyt długo utrzymać tego poziomu i aktualnie jego cena oscyluje w okolicach 38,4 tys. dolara za sztukę.

Wykres bitcoina w parze do dolara.
Wykres bitcoina w parze do dolara (BTC/USD).

Najbardziej na całym konflikcie cierpi oczywiście rosyjska waluta – rubel oraz rosyjska giełda, której wartość spadła już ponad 50% od swoich szczytów. Unia Europejska w ramach sankcji zablokowała wszystkie aktywa banku centralnego rosji, co zmusiło ich do drastycznych podwyżek stóp procentowych z 9,5 do 20 punktów procentowych! Jest to podwyżka na niespotykaną skalę i z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do całkowitego upadku tamtejszej gospodarki. Ponadto kraj ten został odcięty od systemu bankowego SWIFT co wiąże się z tym, że obywatele rosji nie będą w stanie dokonywać żadnych zakupów online (np. na amazonie).

Konflikt na Ukrainie – jak wesprzeć Ukrainę za pomocą kryptowalut?

Oficjalny profil na twitterze Ukrainy opublikował adresy kryptowalutowe swoich portfeli, na które możemy wpłacać środki aby wesprzeć ich w walce z agresorem. Aktualnie udało im się zebrać już ponad 116 bitcoinów, oraz bardzo wiele etherów i USDT. Sama wartość bitcoinów przekracza w tej chwili 4,5 miliona dolarów!


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

salwador

Salwador – wzrost turystyki o 30% od chwili przyjęcia ustawy bitcoinowej

zonda

Zonda przekazuje 100 000 zł na rzecz PAH i rozpoczyna kryptowalutową zbiórkę na akcję StopWar