w

Gdzie korzysta się z kryptowalut? – raport od Chainalysis

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut pojawia się też coraz więcej możliwości ich wykorzystania. Obecnie są one znane i używane praktycznie na całym świecie. A gdzie korzysta się z kryptowalut na największą skalę? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w obszernym raporcie Chainalysis.

Co znajduje się w raporcie Chainalysis?

Raport Chainalysis z 2021 roku to próba dokonania pomiaru oddolnego przyjęcia kryptowalut na świecie.

Jego twórcy zwrócili uwagę na fakt, że gdyby szeregować kraje tylko według wolumenu transakcji, najlepiej wypadłyby te, w których wdrożono wiele rozwiązań związanych z kryptowalutami na stopniu profesjonalnym i zinstytucjonalizowanym. Nie o to jednak chodziło. Raport Chainalysis miał inny cel – wskazać, gdzie korzysta się z kryptowalut na najszerszą skalę pod względem indywidualnych transakcji i oszczędzania, a nie handlu i spekulacji. Z tego powodu raport korzysta z 3 wskaźników:

  • otrzymana wartość kryptowaluty w łańcuchu według siły nabywczej na mieszkańca (PPP)
  • ilość kryptowaluty przeniesionej w transakcjach detalicznych według PPP na mieszkańca
  • wolumen wymiany peer-to-peer ważony według PPP na mieszkańca i liczby użytkowników internetu.

Gdzie korzysta się z kryptowalut na najszerszą skalę?

W oparciu o te 3 wskaźniki uszeregowano poszczególne kraje według popularności kryptowalut. 20 pierwszych miejsc zajmują kolejno:

  1. Wietnam
  2. Indie
  3. Pakistan
  4. Ukraina
  5. Kenia
  6. Nigeria
  7. Wenezuela
  8. Stany Zjednoczone
  9. Togo
  10. Argentyna
  11. Kolumbia
  12. Tajlandia
  13. Chiny
  14. Brazylia
  15. Filipiny
  16. Ameryka Południowa
  17. Ghana
  18. Rosja
  19. Tanzania
  20. Afganistan

Według raportu jedną z głównych przyczyn popularności kryptowalut w takich krajach jak Wietnam i inne państwa rozwijające się jest wykorzystanie krypto jako narzędzia inwestycyjnego. Wydają się one dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy lokalne waluty tracą na wartości. Przechowywanie oszczędności w walucie podlegającej dużej inflacji byłoby niekorzystne.

Jak widać, wśród pierwszych miejsc znalazły się także kraje afrykańskie, takie jak Kenia i Nigeria. Wszystko dlatego, że te państwa są na prowadzeniu, jeśli chodzi o przyjmowanie innowacyjnych płatności.

Jednocześnie tylko jeden kraj europejski zajął miejsce w pierwszej 20 i – co może niektórych zdziwić – jest to Ukraina. Chainalysis w tym przypadku przypisuje jednak popularność kryptowalut przede wszystkim nieufności wobec instytucji państwowych i próbom uniknięcia płacenia podatków.

Co ciekawe, w porównaniu do roku 2020 osłabła natomiast pozycja Chin (w 2020 roku zajmowały 4. miejsce) oraz Stanów Zjednoczonych (wcześniej 6. miejsce). Przyczyną jest przede wszystkim drastyczny spadek wielkości handlu peer-to-peer dla populacji korzystającej z internetu.

Globalna adaptacja kryptowalut wzrasta

Raport Chainalysis dostarcza jednak nie tylko informacji na temat tego, gdzie korzysta się z kryptowalut, ale prowadzi też do innych ciekawych wniosków. Przede wszystkim z zamieszczonych danych wynika, że globalna adaptacja kryptowalut znacząco wzrosła w ostatnich latach. I mowa tu o naprawdę wąskim przedziale czasowym, bo o zmianie między 2019 a 2021 rokiem.

W tym czasie adaptacja globalna wzrosła o 2300% w porównaniu do III kwartału 2019 roku, natomiast o ponad 881% w skali jednego roku. Te dane jasno pokazują, jak wielki jest wzrost znaczenia kryptowalut i to nie tylko w poszczególnych krajach, ale i w skali globalnej.


Regulacje kryptowalut na świecie – coraz więcej państw legalizuje krypto

Shiba inu – rewolucja czy kolejny mem?

5 rzeczy, które warto wiedzieć o bitcoinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy raport Devire – Rynek pracy IT 2023

Nowy raport Devire – Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?

najkosztowniejsze rodzaje cyberprzestępstw

Jakie rodzaje cyberprzestępstw generują największe straty? Na niechlubnym podium nie zabrakło oszustw z udziałem kryptowalut