- [su_dropcap]N[/su_dropcap]awet osoba, która zupełnie nie interesuje się kryptowalutami, na pewno nieraz słyszała pojęcie „bitcoin”. Wokół tej kryptowaluty narosło zresztą wiele mitów. Osoby nie zaznajomione z tematem kojarzą bitcoiny przede wszystkim jako wirtualne pieniądze, które pozwalają szybko stać się bogatym. W rzeczywistości sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej. Jak naprawdę działa bitcoin i co warto o nim wiedzieć?
[su_list icon=”icon: bitcoin” indent=”0″]
- Czym jest bitcoin?
[/su_list]
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest bitcoin. Nieraz nazywa się go złotem internetu czy wirtualną walutą. W skrócie można jednak powiedzieć, że to waluta zdecentralizowana, a więc niezależna od rządu czy jakichkolwiek instytucji emisyjnych (np. banków centralnych). Dostępna jest wszędzie tam, gdzie jest też internet, a co za tym idzie – z dowolnego miejsca na świecie można przesyłać ją do innych osób, bez jakichkolwiek banków czy pośredników. Jako że waluta nie jest kontrolowana przez żadną osobę sprawującą naczelną władzę, nie ma osoby, która czerpałaby największe zyski z jej funkcjonowania. Zamiast tego waluta utrzymywana jest przez całą wspólnotę użytkowników, z których każdy ma te same prawa. Z perspektywy użytkowników bitcoin jest podobny do płatności gotówkowych przez internet.
[su_list icon=”icon: bitcoin” indent=”0″]
- Jak powstał bitcoin?
[/su_list]
Początki bitcoina sięgają jeszcze ubiegłego wieku. Już w 1998 roku Wei Dai zasugerował wprowadzenie nowej formy pieniędzy. Miały one wykorzystywać kryptografię (dziedzinę matematyki zajmującą się zabezpieczaniem informacji) do kontrolowania i tworzenia transakcji zamiast organu centralnego. Jednak dopiero 11 lat później, bo w 2009 roku pojawiła się pierwsza specyfikacja Bitcoina sporządzona przez Satoshiego Nakamoto. Wkrótce opuścił on jednak projekt i sieć szybko rozrosła się bez jego udziału. Obecnie protokół i oprogramowanie są publikowane w taki sposób, że każdy programista może mieć do niego dostęp, przejrzeć kod czy tworzyć zmodyfikowaną wersję oprogramowania.
- Kto kontroluje sieć bitcoina?Jak w takim razie działa bitcoin, skoro nie ma jednej osoby kontrolującej kryptowalutę i każdy ma dostęp do kodu? Ta świadomość może budzić niepokój o bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – system bitcoin jest bardzo bezpieczny właśnie dlatego, że kontrolują go wszyscy. Tylko gdy użytkownicy używają tego samego oprogramowania zgodnego z tymi samymi zasadami, bitcoin może działać poprawnie.
- Jak działa bitcoin?A skoro już mowa o poprawnym funkcjonowaniu, to czas odpowiedzieć na pytanie, jak działa bitcoin. Z perspektywy osoby korzystającej jest to pewnego rodzaju aplikacja mobilna czy program komputerowy, dzięki któremu można zyskać swój osobisty portfel, a co za tym idzie – wysyłać bitcoiny innym użytkownikom czy odbierać je od nich.Od drugiej strony, a więc z perspektywy sieci, sprawa wygląda natomiast bardziej skomplikowanie. Cała sieć tworzona jest bowiem przez blockchain. W uproszczeniu można powiedzieć, że to pewnego rodzaju publiczna księga rachunkowa. Znajduje się w niej każda transakcja, jaka kiedykolwiek była przetworzona. Tym samym nie jest możliwe przeprowadzanie fałszywych transakcji (np. przesyłanie tych samych bitcoinów kilku różnym osobom). Bloki informacji łączone są w cały łańcuch, a stworzenie każdego nowego bloku jest o tyle trudne i wymaga tak dużej mocy obliczeniowej, by oszustom nie opłacało się tworzyć fałszywych łańcuchów – będzie to dla nich tak samo czasochłonne i energochłonne jak tworzenie łańcucha „prawdziwego”. W związku z tym osoby dbające o bezpieczeństwo sieci i udostępniające swoją moc obliczeniową muszą korzystać w tym celu ze specjalnego sprzętu. W zamian za swoją pracę otrzymują nagrodę w bitcoinach. Takie osoby nazywa się często kopaczami czy górnikami, a cały proces – wydobyciem.
- Czy ludzie naprawdę używają bitcoinów?Mimo że bitcoiny istnieją już dłuższy czas, to wciąż wiele osób podchodzi do nich z dystansem. Pytanie więc, czy rzeczywiście opłaca się w nie inwestować, a przede wszystkim – czy rzeczywiście mogą służyć jako środek płatniczy? Odpowiedź brzmi – tak! Coraz więcej firm, a nawet osób prywatnych korzysta z bitcoina. Co więcej, w niektórych miejscach dla płatności kryptowalutami oferowane są bardziej atrakcyjne stawki niż w przypadku tradycyjnej zapłaty. [su_row][su_column size=”1/3″][/su_column] [su_column size=”2/3″]