w

FED podnosi stopy procentowe, kurs bitcoina rośnie i zbliża się do 40 tys. dolarów

Dziś odbyło się posiedzenie amerykańskiego FEDu, na którym podniesione zostały stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Mimo tej podwyżki, kurs bitcoina zanotował spore wzrosty, a dolar osłabł.

Mimo trendu spadkowego w ostatnich dniach kurs bitcoina zanotował spore odbicie i zbliża się po raz kolejny do poziomu 40 tys. dolarów. Podwyżka stóp procentowych przez FED na poziomie 50 punktów bazowych była już wkalkulowana w cenę aktywów i amerykańskich indeksów giełdowych zanim poinformowano o tym konferencji. Jako, że nie doszło do zaskoczenia inwestorów większymi podwyżkami, niż się spodziewano to kurs dolara gwałtownie skorygował tuż po ogłoszeniu. Dla rynku kryptowalut nadchodzące lata będą wielkim testem, ponieważ będzie to pierwszy raz, gdy na amerykańskim rynku notowane będą podwyżki stóp procentowych w tak dużym stopniu i ewentualne spowolnienie gospodarcze oraz recesja.

Notowania na pozostałych rynkach finansowych

Kapitał powoli w długim terminie zaczyna odpływać na bezpieczne rynki finansowe, co wiąże się z podwyżkami stóp procentowych i spowolnieniem gospodarczym, a także trwającym nadal konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Umacnia się wartość dolara, a jego aktualny kurs wynosi 4,38 PLN. Złoto kosztuje aktualnie 1884 dolara za uncję. Rekord ustanowiło także Euro, które na szczycie kosztowało około 5 PLN, a jest to aktualnie 4,64 PLN. Dalsze osłabienie złotówki (PLN) w ostatnich dniach nadal trwa, ale prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Aktualnie stopa referencyjna w Polsce wynosi już 4,5%, a w najbliższych miesiącach czekają nas z dużym prawdopodobieństwem kolejne serie podwyżek. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 5 maja. Kapitalizacja bitcoina to ok. 759 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 31 miliardów dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym, zauważymy, że jego wartość wzrosła o 4,7%, a szczytowym punkcie tego tygodnia wynosiła około 41 tys. dolarów (181 tys. PLN).

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 21 punkty, co oznacza, że na rynek powrócił ekstremalny strach, związany z umacnianiem dolara i jednoczesnym nieutrzymaniem się powyżej linii trendu wzrostowego, co potencjalnie może wywołać kolejne duże fale spadków.

Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku - kurs bitcoina
Wskaźnik nastrojów sentymentu na rynku – kurs bitcoina

Notowania altcoinów – kurs ethera

Pozostałe kryptowaluty w ostatnim czasie ulegają podobnym ruchom cenowym jak bitcoin. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem kosztuje aktualnie 2960 dolarów, a kapitalizacja całego projektu to 356 miliardy dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie ok. 17 miliardów dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ApeCoin

ApeCoin zapycha sieć ethereum, czym jest nowy projekt twórców NFT – Bored Ape Yacht Club?

twórca ethereum

Twórca ethereum, twierdzi że dopuszczalne opłaty transakcyjne nie powinny być wyższe niż 5 centów.