Bitcoiny to obecnie bardzo popularny temat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna się interesować kryptowalutami. Kompletny laik już na wstępie może jednak trafić na pewne problemy. Wiele pojęć jest dla niego zupełnie niezrozumiałych i to nawet jeśli chodzi o te całkowicie podstawowe. Trudności może sprawiać nawet rozumienie, czym jest bitcoin.
Bitcoin – waluta przyszłości?
Osoby, które o kryptowalutach słyszały tylko mimochodem i dopiero zaczynają interesować się tematem, mogły słyszeć wiele błędnych twierdzeń na temat tego, czym jest bitcoin. Laikowi może wydawać się łatwym sposobem na zdobycie dużych pieniędzy przy pomocy komputera albo pewnym sposobem na inwestowanie i bogacenie się.
Są to jednak błędne przekonania. W dużym skrócie można powiedzieć, że bitcoin to nowy rodzaj pieniądza i pierwsza zdecentralizowana waluta elektroniczna. Tak samo jak inwestowanie w tradycyjne waluty nigdy nie przynosi gwarantowanych zysków, tak samo jest i w przypadku bitcoina. Istnieje jednak również kilka ważnych różnic i właśnie ze względu na nie często mówi się, że bitcoin to waluta przyszłości. Co więcej, pojawiają się nawet głosy, że kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku.
Aby zrozumieć, czemu tak jest, trzeba wyjaśnić dwie kwestie – w jaki sposób funkcjonują tradycyjne waluty, jak trafiają na rynek i co decyduje o ich wartości, a z drugiej strony – jak działa społeczność i system bitcoin.
Czym jest bitcoin i czym różni się od tradycyjnych walut?
Każda waluta ma swoje konkretne zasady tworzenia. Współcześnie jest to zwykle papier drukowany przez bank centralny. To właśnie bank centralny emituje pieniądze i pełni funkcję „banku banków”, a więc zaopatruje inne banki w pieniądze, reguluje rezerwy czy realizuje transakcje z zagranicznymi podmiotami. Jednocześnie jest także bankiem państwowym, co oznacza, że pozostaje zależny od innych instytucji.
W przypadku bitcoina jest zupełnie inaczej. To czysto ekonomiczna waluta tworzona przy użyciu konkretnych algorytmów. System jest całkowicie transparentny, a jednocześnie szybki, globalny i bezpieczny. Jedną z najważniejszych cech bitcoinów, a właściwie kryptowalut, jest decentralizacja. Takie waluty nie są kontrolowane przez rząd danego państwa czy konkretną organizację. Ich sprzedawanie i kupowanie nie wymaga ingerencji banku czy innych pośredników. Jest to system prowadzony przez społeczność złożoną z innych użytkowników. To sprawia, że rządy czy banki nie mają wpływu na kursy bitcoina. Decentralizacja zapewnia też większe bezpieczeństwo.
Bitcoin jest też systemem zabezpieczonym matematycznie, a dokładniej przy wykorzystaniu nauki nazywanej kryptografią. Przeprowadzanie transakcji odbywa się tu bezpośrednio między nadawcą a odbiorcą, a więc w modelu P2P (peer to peer). Zapis wszystkich transakcji jest przechowywany częściowo anonimowo w sieci użytkowników bitcoina. Nie ma więc konieczności korzystania z usług konkretnej firmy czy organu, by móc założyć konto.
Bitcoiny, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, mają jeszcze kilka charakterystycznych cech.
Przede wszystkim:
- nigdy nie będzie ich więcej,
- nie da się ich podrobić,
- można dzielić je na części dowolnej wielkości,
- istnieje możliwość przesyłania ich natychmiast na duże odległości za pośrednictwem internetu.
Jednocześnie system bitcoin jest bardzo bezpieczny. Nie ma tu możliwości „dodrukowania” większej ilości pieniędzy. Nie można też ponownie użyć tych samych monet, wykonując ich kopię. Aby korzystać z krytpowalut, trzeba też posiadać odpowiednie klucze.
Co świadczy o wartości bitcoina?
Wiadomo już, czym jest bitcoin, ale pozostaje jeszcze pytanie, jak to się stało, że ma tak dużą wartość? Odpowiedź jest prosta – ponieważ użytkownicy zgadzają się, że jest cenny. Ze względu na to, że kryptowaluty nie muszą być akceptowane czy wspierane przez jakiekolwiek organy państwowe, już uznanie ich wartości przez społeczność ma znaczenie, a jednocześnie wahania ich wartości są większe.
Wartość bitcoina nie jest zależna od właściwości fizycznych czy zaufania do władz centralnych. Wszystko opiera się na matematyce, podaży i popycie. Kiedy popyt wzrasta, rośnie też cena, a gdy spada popyt – idzie za tym także spadek ceny.
Originally posted 2017-07-12 10:32:08.
Jeden komentarz
Dodaj odpowiedź