Jedna z największych firm płatniczych na świecie – Visa, złożyła w ostatnim czasie dwa wnioski patentowe w Amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych (USPTO).
Visa zgłasza wnioski patentowe
Wnioski patentowe, które zgłosiła firma dotyczą bezpośrednio zarządzania cyfrowymi transakcjami, oprogramowania do obsługi portfeli oraz przechowywania ich, a także zarządzania oraz weryfikacji transakcji kryptowalutowych przy wykorzystaniu technologii blockchain.
Ma ono umożliwić użytkownikom transfer oraz obrót cyfrowymi aktywami, a także możliwość bezpiecznego ich przechowywania. Objęte wnioskiem zostały także niewymienne tokeny NFT, a także „wirtualne środowska”, które mają umożliwić użytkownikom interakcje w celach rekreacyjnych w świecie metaverse.
W świecie dużych korporacji wnioski te nie powinny nikogo dziwić, ponieważ w ostatnim roku wiele firm postąpiło podobnie. Spółki posiadające ogromne zasoby finansowe składają setki patentów rocznie, mimo że z części z nich nigdy nie skorzystają. Gdyby jednak ktoś chciał utworzyć coś, co pasowałoby do ich wzorca będą one mogły ubiegać się w sądzie o duże odszkodowania w związku z naruszeniem patentu.
Dla przykładu, w 2020 roku Visa zgłosiła patent dotyczący procesu przekształcania walut fiducjarnych w waluty cyfrowe. Tłumaczyli to nieustannym badaniem innowacji płatniczych oraz chęcią poszerzania integracji finansowej na całym świecie.
„Każdego roku szukamy patentów na setki nowych pomysłów. Chociaż nie wszystkie patenty zaowocują nowymi produktami lub funkcjami, Visa szanuje własność intelektualną i aktywnie pracujemy nad ochroną naszego ekosystemu oraz innowacji” – stwierdził rzecznik firmy.
Jednym z wstępnie rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie opłaty za weryfikację profilu, która pozwala na otrzymanie „niebieskiego krzyżyka”, dającego nam niejako potwierdzenie tożsamości użytkowników. Póki co pomysł ten jest jednak przez społeczność mocno bojkotowany.