Wraz z rozwojem branży kryptowalut, z czasem coraz bardziej aktywni stają się również próby wyłudzeń i ataków hakerskich. Oszustwa kryptowalutowe mnożą się wykładniczo, a naciągacze wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wykorzystać niewiedzę początkujących inwestorów.
Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe
Próby wyłudzeń z wykorzystaniem social media
Spam, natarczywe reklamy, podszywanie się pod innych użytkowników, zapchana skrzynka pocztowa od podejrzanych wiadomości – jest to plaga dzisiejszych czasów, jeśli chodzi o oszustwa. Mimo że bardzo niewielki ułamek ludzi się na to nabiera, propagowane jest to przez specjalnie napisane w tym celu boty na taką skalę, że trafia do dziesiątek milionów osób dziennie, z których zawsze znajdzie się ktoś, kto niestety da się nabrać. Często wykracza ona poza branżę kryptowalut i dotyczy dosłownie wszystkiego. Czasami wystarczy, że raz podamy gdzieś przypadkiem swojego maila, lub polajkujemy jakiś fanpage lub profil na social-media z którego akurat oszuści pobierają sobie „bazę użytkowników” do których następnie trafia fala spamu. Często mimo prób zablokowania ich, tworzą to coraz nowe konta i metody na obejście blokad i regularnie jesteśmy bombardowani spamem.
Oszustwa kryptowalutowe na platformach streamingowych
Jednym z popularniejszych oszustw, jakich dokonują wyłudzacze za pośrednictwem platform streamingowych jest hakowanie kanałów popularnych użytkowników (o dużej liczbie subskrybentów), zmiana nazwy kanału a następnie uruchamianie transmisji na żywo z konferencji kryptowalutowych, z dodadkową nakładką, która promuje oszustwo. Zazywczaj polega ono na tym, że oszuści podają swój adres portfela, a następnie informują, że np. za każde wysłane im 0,1 BTC odeślą nadawcy 0,2 BTC, co oczywiście nigdy nie ma miejsca. Czasami też zachęcają do rejestrowania kont na podejrzanych stronach, które również mają na celu wyłudzić od nas pakiet danych, a często klucze prywatne do portfeli krypotwalutowych. Jest to oczywista próba oszustwa na którą również łapie się niewielki ułamek użytkowników, ale niestety nadal często możemy na nią przypadkiem trafić, a twórcy tych platform są bezsilni względem mnożących się oszustw.
Podejrzane telefony
Czasami może zdarzyć się, że będą do nas dzwonić obce numery i podawać się za konsultantów z różnych giełd kryptowalutowych lub kantorów. Następnie poinformują nas, że dawno temu założyliśmy u nich konto, na którym została „do wypłacenia” określona liczba środków w postaci bitcoina. Najpierw jednak musimy przejść weryfikację i zainstalować odpowiednie, udostępnione oprogramowanie na naszym komputerze, które często daje oszustom dostęp do naszego pulpitu. Pod żadnym pozorem, nigdy tego nie róbcie. Giełdy kryptowalutowe, ani kantory lub inne serwisy pośredniczące czy też twórcy portfeli webowych nigdy nie dzwonią w takich sprawach do swoich użytkowników. Jeśli kiedykolwiek otrzymacie taki telefon, możecie z 99% pewnością uznać to za oszustwo i się rozłączyć, a następnie zablokować numer.
Rug pull – oszustwa kryptowalutowe
Rug pull jest to rodzaj oszustwa, w którym próbuje się wyciągnąć jak najwięcej środków od potencjalnych inwestorów mydląc oczy ogromnymi potencjalnymi zyskami, których nigdy nie zobaczą. Zanim jednak do tego dojdzie, cena jest zazwyczaj sztucznie pompowana. Wcześniej możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem, w którym deweloper ustawia inteligentny kontrakt w taki sposób, że wymiana może zachodzić tylko w jedną stronę (tzw. honeypot). Proces ten czasowo pozwala również na dodatkowe windowanie ceny do góry, ponieważ nabywcy nie są w stanie sprzedawać swoich kryptowalut.
Wbrew pozorom, o więcej osób pada ofiarom wyłudzeń, w których sami udostępniają niezbędne informacje lub swoje środki oszustom, niż wskutek ataków hakerskich, w których dochodzi na naruszenia systemów bezpieczeństwa i są one niezwykle rzadkim zjawiskiem.
Pamiętaj – nikt nigdy bezinteresownie nie będzie chciał przekazać Ci darmowych kryptowalut, zwłaszcza obcy ludzie z internetu. Jeśli ktokolwiek próbuje wciągnąć Cię w jakąkolwiek interakcję, której celem jest zainstalowanie podejrzanego oprogramowania lub transfer środków to zachowaj ostrożność i nie rób tego! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja nie działaj pod wpływem emocji, nastawiając się na szybki zysk i zastanów się kilka razy przed podjęciem jakichkolwiek działań.
- Salwador buduje bitcoinowe miasto – bitcoin city!
- Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
- Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
- Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?
Originally posted 2022-02-17 19:51:07.