Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w

Solana Foundation straciła ponad 180 milionów dolarów przez upadek FTX

Solana to platforma blockchain zaprojektowana do przetwarzania zdecentralizowanych, skalowalnych aplikacji oraz inteligentnych kontraktów. Ma ona stanowić konkurencję dla projektu ethereum, który pod tym względem aktualnie wiedzie prym. Jest to projekt z otwartym kodem źródłowym (ang. open source) i powstał w 2017 roku. Solana Foundation ma siedzibę w Szwajcaskiej Genewie, a Solana Labs, gdzie trwają prace deweloperskie mieści się w San Francisco.

Solana Foundation traci 180 milionów dolarów

Solana Foundation posiadała na giełdzie FTX spore ilości tokenów FTT oraz SRM (projektu Serum również powiązanego mocno z FTX). Opublikowali oni arkusz kalkulacyjny, który przedstawiał szczegółową ekspozycję jaką posiadali oni na aktywa związane z giełdą FTX.

Według raportu, posiadali oni około miliona dolarów gotówce na platformie FTX, a także dużą ekspozycję na token FTX oraz SRM. W kwestii funduszu gotówkowego, stwierdzili że kwota ta jest nieistotna, ponieważ stanowi mniej niż 1% całowitej posiadanej przez nich gotówki. Wartość tokenów FTT (3,4 miliona tokenów) oraz SRM (134 miliony tokenów) przekraczała sumarycznie jednak 180 milionów dolarów, a wartość akcji FTX Common stock LTD. wynosiła około 3,4 miliona dolarów w chwili upadku.

Token SOL traci 95% swojej wartości

Sam projekt zanotował także bardzo drastyczne spadki. W listopadzie ubiegłego roku podczas ATH cena jednego tokena SOL wynosiła prawie 259 dolarów, a na dzień dzisiejszy jest to zaledwie 14,3 dolara za sztukę. Oprócz sytuacji rynkowej, która przyczyniła się do tak drastycznego spadku, było też wiele sytuacji, które pośrednio sprawiały, że wielu inwestorów zraziło się do tego projektu.

Już kilka razy zdarzyło się, że sieć ta po prostu przestała działać, a użytkownicy nie byli w stanie wykonywać transakcji za jej pośrednictwem. O ile ma ona większą przepustowość niż ethereum czy cardano i transakcje przetwarzane są mniejszym kosztem, o tyle decentralizacja projektu stoi pod dużym znakiem zapytania. Awaryjność tej sieci sprawia, że wielu inwestorów nie czuje się bezpiecznie korzystając z niej. Powodowało to, że wycofywali oni swoje środki w kierunku innych kryptowalut.

  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version