Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w

Monitorowanie transakcji kryptowalutowych – dlaczego jest konieczne i w jaki sposób się je przeprowadza?

Kryptowaluty od kilku lat cieszą się naprawdę dużą popularnością. Część osób dostrzega w nich sposób na dobre inwestowanie pieniędzy czy zabezpieczenie swojej przyszłości. Nie brak jednak także tych, którzy nie mają tak dobrych intencji. Mowa tu o osobach, które próbują wykorzystać decentralizację kryptowalut np. w celu prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Właśnie dlatego monitorowanie transakcji kryptowalutowych ma duże znaczenie.

Kryptowaluty – nowe możliwości, nowe zagrożenia

Jedną z największych zalet kryptowalut ma być ich decentralizacja. Na ich kurs nie może wpłynąć rząd żadnego państwa. Nie ma też organu, który zarządzałby kursem czy emisją, jak robią to banki narodowe w przypadku tradycyjnych pieniędzy.

Decentralizacja nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Nowe możliwości związane z kryptowalutami stwarzają także pole do nadużyć. Dużymi problemami współczesnego świata jest pranie pieniędzy oraz finansowanie działalności terrorystycznej. Wiele osób pozyskujących pieniądze z nielegalnego źródła chce w jakiś sposób sprawić, by środki wyglądały na pozyskane legalnie. Tak samo jak w przypadku finansowania działalności przestępczej trzeba podjąć szereg działań, by rzeczywiście udało się osiągnąć ten cel bez wzbudzania podejrzeń. Ze względu na swoją decentralizację i brak państwowej kontroli kryptowaluty stwarzają tutaj duże pole do popisu.

Monitorowanie transakcji kryptowalutowych to konieczność

Kolejną ważną cechą kryptowalut jest przejrzystość transakcji. Każda z nich zapisana jest w łańcuchu, do którego każdy może mieć dostęp. Nie oznacza to jednak, że pranie pieniędzy w takiej sytuacji jest niemożliwe. Tym bardziej, że kryptowaluty wydają się kuszącym rozwiązaniem także ze względu na swoją anonimowość oraz szybkość usług.

Monitorowanie transakcji kryptowalitowych jest więc koniecznością. Już od dawna mówi się, że stanowią one potencjalne zagrożenie dla systemu finansowego. Według szacunków tylko w pierwszej połowie 2020 roku takie nielegalne transakcje opiewały w sumie na kwotę 1,36 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego, że wprowadzono nowe zasady mające zapobiegać takim scenariuszom w przyszłości.

I tak w efekcie firmy zajmujące się kryptowalutami muszą być w stanie wykryć i zapobiegać zagrożeniom. Podstawą jest tu właśnie monitorowanie transakcji kryptowalutowych. Oznacza to konieczność kontrolowania zachowań transakcyjnych klientów i reagowania w sytuacji, gdy jakaś aktywność wyda się niepokojąca.

Główne trudności związane z kryptowalutami

Kryptowaluty mają jednak pewne specyficzne cechy, które sprawiają, że monitorowanie transakcji z jednej strony jest ważniejsze, a z drugiej – znacznie trudniejsze.

Przede wszystkim znaczenie ma tu wspomniana już anonimowość klienta. Dzięki kryptowalutom osoby wspierające działalność terrorystyczną czy zajmujące się praniem pieniędzy mogą łatwo ominąć standardowe środki monitorowania transakcji stosowane np. przez banki. Sprawy nie ułatwia także szybkość transakcji – mogą one odbywać się już w ciągu kilku sekund. To z kolei umożliwia błyskawiczne przenoszenie nielegalnych środków z jednego konta na drugie.

Osoby zajmujące się praniem pieniędzy świetnie wykorzystują sposób działania kryptowalut, np. strukturyzując przeprowadzone transakcje w taki sposób, by nie wzbudzić podejrzeń w ramach procedury AML. Sprawy nie ułatwia też fakt, że wielu ustawodawców, banków czy instytucji finansowych nie jest w pełni zaznajomiona ze specyfiką działania kryptowalut. Wszystko dlatego, że te technologie są jeszcze młode i stale ewoluują.

Działania zapobiegające praniu pieniędzy

Problem dostrzegają jednak także organizacje międzynarodowe. I tak w ubiegłym roku Grupa Zadaniowa ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) zamieściła wytyczne związane z zapobieganiem praniu pieniędzy z użyciem kryptowalut. Wszystko w oparciu na wewnętrznych dochodzeniach i studiach przypadków państw członkowskich. Przedstawiła serię ostrzegawczych wskaźników, które powinny wzbudzić uwagę. Są to:

  • nietypowe rodzaje transakcji kryptowalutowych – np. wysoka częstotliwość w krótkim czasie czy szybkie wypłaty i wpłaty środków na niedawno otwarte konto;
  • transakcje przenoszące kryptowaluty do lub z krajów wysokiego ryzyka;
  • transakcje strukturyzowane celowo w taki sposób, by nie uruchamiać progu raportowania;
  • próby anonimowego kontrolowanai wielu portfeli kryptowalut z tego samego IP;
  • przeprowadzanie transakcji z użycie rachunków nie poddanych należytej staranności wobec klienta lub takich, którzy nie podali informacji identyfikujących;
  • wykorzystanie tzw. mułów kryptowalutowych – przeprowadzanie transakcji z wykorzystaniem osób trzecich.

Originally posted 2021-12-29 22:12:46.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version