Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w ,

Kryptowaluta pod choinkę – kiedy to dobry pomysł? O czym pamiętać przy zakupie?

Kryptowaluty już dawno przestały być tematem, którym interesuje się tylko wąska grupa osób. Wręcz przeciwnie – ze względu na ogromny wzrost wartości bitcoina i coraz większe możliwości związane z wirtualnymi walutami grono osób zainteresowanych inwestycjami znacznie się powiększyło. Nic więc dziwnego, że i podarowanie kryptowaluty na prezent staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pytanie tylko w jaki sposób się za to zabrać?

Jak kupować kryptowaluty na prezent?

Kryptowaluta może być dobrym pomysłem na prezent zarówno w przypadku osób, które dopiero zaczynają interesować się tematem i jeszcze nie dokonały pierwszych inwestycji, jak i w odniesieniu do prawdziwych miłośników świat krypto. Na tym etapie nieraz pojawia się jednak pewien istotny problem – osoba przygotowująca prezent sama niekoniecznie musi być znawcą kryptowalut.

Właściwie istnieje kilka sposobów na zakup kryptowaluty i żaden z nich nie jest skomplikowany. Po pierwsze, można zdecydować się na kartę podarunkową. Działa ona na bardzo podobnej zasadzie co karty kupowane do tradycyjnych sklepów.

Druga możliwość to zakup fizycznej monety. Tego rodzaju prezent będzie bardziej spektakularny, nie wspominając już o tym, że monety kryptowalutowe stały się przedmiotami kolekcjonerskimi. Mogą być więc dodatkową atrakcją dla obdarowanego, szczególnie jeśli nie jest początkującym, ale prawdziwym miłośnikiem świata kryptowalut.

Pozostaje jeszcze trzecia, tradycyjna opcja, czyli zakup kryptowaluty na specjalnej giełdzie. Warto jednak pamiętać, by w razie skorzystania z tego rozwiązania nie przechowywać kryptowaluty na platformie, na której się ją zakupiło. Jest to mniej bezpieczne rozwiązanie niż skorzystanie z tzw. cold wallet, czyli przechowywania klucza dostępu offline.

Portfele, czyli odpowiedni sposób przechowywania kryptowaluty

Oczywiście osobie niezaznajomionej z tematem takie wyrażenia jak „cold wallet” czy „klucz dostępu” mogą niewiele mówić. Sprawa nie jest jednak skomplikowana.

Warto zacząć od tego, że kryptowalutom daleko do tradycyjnych pieniędzy. Nie przechowuje się ich na koncie. Tym, co użytkownicy trzymają w swoich kryptowalutowych portfelach, jest natomiast klucz dostępu.

Aby wykonać jakąkolwiek transakcję z użyciem kryptowalut, potrzebne są bowiem dwa klucze – publiczny oraz prywatny. To właśnie ten drugi znajduje się w portfelu. Tak naprawdę nie ma w nim więc waluty, a jedynie specjalny kod, dzięki któremu będzie można przeprowadzać transakcję. Tym samym jeśli np. użytkownik zgubi kod, nie odzyska już dostępu do swoich kryptowalut.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by klucz przechowywać w odpowiedni sposób. Co więcej, jeśli osoba, dla której przeznaczony jest prezent, jeszcze nie zaczęła inwestowania, to może w ogóle nie mieć portfela. W takiej sytuacji trzeba go najpierw dla niej kupić. I właśnie tu pojawiają się dwa rozwiązania – hot wallet (gorący portfel) oraz cold wallet. Ten drugi będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jest to bowiem portfel bez dostępu do sieci (np. papierowy czy sprzętowy).

Jeśli natomiast obdarowany inwestuje już w kryptowaluty, to zakup portfela nie będzie konieczny. Wystarczy zalogować się na konto, na którym trzyma się kryptowalutę, a potem przelać wybraną kwotę na adres portfela odbiorcy.

Jaką krypotowalutę kupić?

Decyzja o zakupie podjęta, teraz jednak pozostaje jeszcze pytanie – którą kryptowalutę wybrać? Właściwie nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi.

Jeśli osoba, która ma otrzymać prezent, do jakiegoś czasu inwestuje np. w ripple, to oczywistym jest, że właśnie zakup tej kryptowaluty będzie najlepszym rozwiązaniem. Co jednak zrobić, gdy nie ma się pojęcia, w jakie kryptowaluty inwestuje obdarowany? Albo jeszcze lepiej – gdy dopiero zaczął interesować się tematem i nie ma żadnej z kryptowalut? Wtedy warto postawić na najpopularniejsze rozwiązania – np. bitcoin czy ethereum.

Trzeba też dodać, że choć wartość jednego bitcoina sięga setek tysięcy złotych, to można kupić zaledwie ułamek tej kryptowaluty (tak samo zresztą jak w przypadku pozostałych kryptowalut) – dostosowany do swoich możliwości finansowych.

Originally posted 2022-12-15 07:54:06.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version