Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w

Blockchain w Bankowości część 1/4

Blockchain w Bankowości – Słowem Wstępu

Wiele światowych banków centralnych niezależnie bada technologię rozproszonych ksiąg rachunkowych (chodzi o potocznie nazywaną technologie Blockchain jednak finansiera lubi ją nazywać DLT – Distributed Ledger Technology) do wykorzystania w swoich systemach finansowych. Wspólna platforma forum usprawnia i wzmacnia te wysiłki, koordynując wymianę badań i współpracę między bankami centralnymi w celu opracowania bazy wiedzy na temat kluczowych spostrzeżeń, która będzie stanowić podstawę polityki i wdrożeń.

Już w 2015 roku na konferencji SWIFT w Sibos w Singapurze słowo „blockchain” nie schodziło z ust jej uczestników. Już wtedy było jasne dla świata finansów, że technologia blockchain w bankowości przejdzie z teorii do praktyki, będąc tym samym w samym centrum zainteresowań finansiery.

Istnieje również spora grupa poważnych nazwisk spoza grona instytucji bankowych, która w technologii blockchain widzi sporą przyszłość. Warto więc również wymienić kilku z nich – Bill Gates, Richard Branson, John Mcafee, Eric Schmidt, Peter Thiel, Paul Buchheit, Ron Paul, Godfrey Bloom, Jewgienii Volovik, Leon Louw czy Al Gore.

Wyjście z „cienia”

Po tym jak Bitcoin wyszedł z „cienia”, technologia blockchain jest w świetle światowych reflektorów, co budzi niebezpieczeństwo bycia przedstawianym jako panaceum na wszystkie choroby. Jak mówi pewne powiedzenie: „jak się ma młotek, to wszystko wygląda jak gwóźdź”. Jednakże, podczas gdy opinie ekspertów na całym świecie różnią się co do sposobu, w jakim blockchain w bankowości wpłynie na usługi finansowe, zakres, w jakim będzie on zakłócał istniejący ekosystem i tempo, w jakim to będzie się działo, to istnieje powszechna zgoda co do tego, że ta technologia ma ogromny potencjał, aby zwiastować nową erę wydajności w branży finansowej.

Niniejszy artykuł (wraz z jego kolejnymi częściami) ma na celu przyjrzenie się bliżej temu potencjałowi, analizując, czym jest blockchain w bankowości i jakie korzyści może on faktycznie przynieść. Obszary usług finansowych, w których najprawdopodobniej zostanie zastosowany; obecny stan wdrożenia blockchain w bankowości; wyzwania, które należy przezwyciężyć, aby mógł on spełnić swoją obietnicę; prawdopodobny sposób, w jaki może on zostać wykorzystany w przyszłości.

Ale co to jest ten Blockchain i dlaczego ma odegrać tak ważną rolę?

Tłumacząc najprościej, jak się da, blockchain jest wielką księgą rozrachunkową w rozproszonej sieci wspólną dla wszystkich jej użytkowników. Rejestruje i przechowuje ona każdą transakcję, która miała miejsce, tworząc tym samym nieodwracalną i możliwą do skontrolowania historię transakcji. Coraz bardziej interesującym aspektem tej technologii jest koncepcja wykorzystania tzw. „Inteligentnych umów/kontraktów” (Smart Contracts) – w których reguły biznesowe implikowane przez umowę są osadzone w blockchain (zakodowane w języku programowania) i wykonywane wraz z transakcją. Inteligentna umowa mogłaby na przykład określać warunki, na których następuje przeniesienie obligacji.

Zapewniając potencjalnie wspólną, wszechobecną technologię księgowania, blockchain w bankowości może zmniejszyć tarcia powstające w sieciach finansowych, gdy różni pośrednicy korzystają z różnych infrastruktur technologicznych. Teoretycznie rozproszony charakter blockchain może również zmniejszyć potrzebę poświadczania transakcji finansowych przez pośredników. Perspektywa usprawnienia infrastruktury i / lub usunięcia zbędnych pośredników z procesu stwarza okazję do znacznego wzrostu wydajności.

Pozytywny wpływ na wiele obszarów

Istnieje wiele obszarów, na które technologia rozproszonych ksiąg rachunkowych może mieć pozytywny wpływ. Jeśli można dzielić się infrastrukturą i zapisywać ważne informacje finansowe na replikowanym, zabezpieczonym głównym rejestrze historii transakcji, wówczas można uniknąć kosztownych procesów uzgadniania pomiędzy oddzielnymi, ale różnymi wydaniami tych samych informacji. Technologia księgi rozproszonej może potencjalnie ograniczyć powielanie zapisów, wyeliminować uzgadnianie, zminimalizować liczbę błędów i ułatwić szybsze rozliczanie. Z kolei szybsze rozliczanie oznacza mniejsze ryzyko w systemie finansowym i niższe wymogi kapitałowe.

Blockchain Bitcoin

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem blockchain w branży finansowej jest Blockchain Bitcoin. Pokazał on po raz pierwszy, że osoby fizyczne nie musiały polegać na pośrednikach, aby przeprowadzać transakcje pieniężne na dużą skalę. Niestety posiada on pewne cechy, które nie pokrywają się z wymogami regulowanych rynków finansowych – przynajmniej tak, jak wyglądają dzisiaj.

Bitcoin jest pseudonimowy i działa „bez zezwolenia”. Nie ujawnia on do końca tożsamości użytkownika, jednak również nie zapewnia on 100% anonimowości. Ponadto kryptografia wymagana do osiągnięcia konsensusu w tej sieci spowalnia przetwarzanie danych, a obecnie takiej infrastruktury nie można skalować, aby poradzić sobie z głównymi wolumenami rynku finansowego. I choć idea wolnego od pośredników rynku finansowego może spodobać się libertarianom i środowiskom wolnościowym, w rzeczywistości prawdopodobne jest, że organy regulacyjne w większości krajach – i klienci – będą preferować ideę uporządkowanych rynków zarządzanych przez jedną lub grupę zaufanych stron, przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości. Będą oni również chcieli mieć możliwość wycofywania transakcji w przypadku oszustwa lub błędu – co można zrobić w ramach blockchain, aczkolwiek łamie to podstawową zasadę niepodważalności transakcji.

W konsekwencji blockchain w bankowości ma zostać wykorzystany do stworzenia kryptowaluty, która będzie działać na zasadach, które obecnie widzimy w sektorze finansowym. Prościej ujmując, będą to prywatne blockchainy (o czym szerzej będzie w kolejnej części tego wpisu).

Dobrym przykładem tego typu blockchainu była Libra a obecnie Diem, nad którą pracuje Facebook oraz CBDC, czyli Centralna Bankowa Cyfrowa Waluta (Central Banking Digital Currency) opracowywana przez centralny bank Europejski.

Originally posted 2023-08-04 18:15:34.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version