Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w ,

Gry na blockchain – przelotny trend czy nowa moda?

Technologia blockchain w znacznym stopniu jest kojarzona z kryptowalutami – głównie takimi jak bitcoin czy ethereum za którymi stoją już całe ekosystemy, a także ogromne zespoły pracujące nad ich rozwojem. Kryptowaluty mają bardzo rozbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i są w swój sposób na tyle unikalne, że łatwiej byłoby sklonować owcę, niż podrobić ethera czy bitcoina.

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie tokenami NFT, a także pojawieniem się projektów które tworzą coraz bardziej złożone ekosystemy związane z grami opartymi na technologii blockchain. NFT’s (ang. non-fungible tokens) są to specjalnie utworzone za pomocą kryptografii, niewymienialne tokeny, umieszczone w sieci blockchain.

Ich główną cechą jest unikalność i brak możliwości stworzenia repliki. Każdy token posiada swój własny hash, który jest niepowtarzalny i nawet, jeśli doszłoby do próby podrobienia go (wykorzystując identyczną grafikę) to będzie on różnił się pod względem kryptograficznym od swojego “oryginału”.

Gry na blockchainie

Pierwszymi „grami” na blockchain były projekty opierające się o tokeny NFT. Jedną z najpopularniejszych gier, która powstała na platformie ethereum były kryptokotki (ang. crypto-kitties).

Aplikacja ta pozwala nam na kolekcjonowanie (poprzez kupno i sprzedaż) i rozmnażanie unikalnych cyfrowych kotów, których kod zapisany jest kryptograficznie w sieci blockchain ethera. W ślad krypto-kotków poszło bardzo wiele innych projektów, jednak żaden z nich nie odniósł aż tak ogromnego sukcesu.

Gry na blockchain - przelotny trend czy nowa moda?

Jedną z gier, która mocno spopularyzowała się w ostatnim czasie jest Axie Infinity. Jest to gra w której wykorzystując wirtualne zwierzątka zdobywamy doświadczenie, możemy toczyć walki i wymieniać się między nimi z innymi użytkownikami.

Od momentu uruchomienia gry, kurs kryptowaluty AXS, która jest jednostką rozliczeniową w grze wzrósł ponad 50-krotnie w zaledwie 2 tygodnie.

Kluczem do tego, aby gry oparte o blockchain stały się naprawdę popularne jest to, aby same w sobie były jak najbardziej wciągające, a użytkownicy którzy w nie grają nawet mogli nie mieć do końca świadomości co za tym stoi.

To jakość rozgrywki, którą będą w stanie wygenerować dla gracza będzie decydująca o jej spopularyzowaniu a nie sama technologia. Jeśli przy okazji będzie możliwość czerpania innych korzyści z grania to bardzo dobra informacja, jednak nie jest ona tak kluczowa dla większości z użytkowników.

Większość dużych firm gamingowych także nie planuje zmiany modelu dystrybucji tzw. mikropłatności w grach, ponieważ aktualne modele sprawdzają się bardzo dobrze i szansa że migrują z nimi w świat zdecentralizowanych aplikacji jest praktycznie zerowy.

Drugim aspektem na który warto zwrócić uwagę jest fakt, iż gra wcale nie musi być techniczne zaawansowana, aby przyciągnąć szerokie grono użytkowników. Idealnym przykładem takiej gry, która miała swoje kilka minut jest Flappy Bird.

Gra ta jest na tyle prosta i niezaawansowana, że można grać w nią nawet na smartwatch’u. Mimo to przyciągnęła ona miliony użytkowników, którzy grali w nią tygodniami. W taką niszę powinny głównie celować gry opierające się na blockchainie, co zdecydowanie przyśpieszy cały rozwój tej branży i zainteresuje szerokie grono odbiorców.

Dofinansowanie dla Horizon Blockchain

Firma Horizon Blockchain Games, która specjalizuje się w tworzeniu gier opartych o zdecentralizowane sieci ogłosiła, ze zebrała już ponad 13 milionów dolarów na rozwój.

Pierwszą z gier, którą udało im się stworzyć jest Skyweaver – cyfrowa gra karciana, która zapewnia graczom bardziej realistyczne posiadanie wirtualnych kart. Poprzez rywalizację mogą być one sprzedawane, wymieniane lub usuwane z systemu. Jednocześnie budują oni własną platformę, opartą o ethereum, która będzie umożliwiała  obsługę przedmiotów w grze i wymianę bez konieczności wchodzenia w interkację z siecią blockchain, gdzie aktualnie wykonanie jakiejkolwiek transakcji może kosztować nawet kilkadziesiąt dolarów.


  1. Mobile gaming: Przychody z reklam w grach mogą osiągnąć nawet 56 mld USD w 2024 roku
  2. Czym są tokeny NFT i skąd ich popularność?
  3. Kryptowaluta pod choinkę – kiedy to dobry pomysł? O czym pamiętać przy zakupie?
  4. Tulipomania – największa bańka spekulacyjna w historii

Originally posted 2021-07-31 10:54:24.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version