Menu

Kryptowaluty jak zacząć | Wszystko o bitcoinie | Czym jest blockchain

w ,

Bitcoin i litecoin – co bitcoin ma wspólnego ze swoim „młodszym bratem”, a jakie są między nimi różnice?

Kiedy osoba dopiero wkraczająca w świat kryptowalut rozważa inwestowanie, decyzja wydaje się praktycznie oczywista – bitcoin. W końcu to właśnie ta kryptowaluta ma ogromną wartość, która znacząco wzrosła w ciągu ostatnich lat. Od czasu pojawienia się bitcoina powstało jednak wiele innych kryptowalut, które również są warte uwagi. Wśród nich znajduje się między innymi litecoin. Wiele wskazuje na to, że może wydawać się dobrą alternatywą dla „złota wśród kryptowalut”. Czym więc różnią się od siebie bitcoin i litecoin?

Bitcoin i litecoin – największe podobieństwa

Litecoin jest 2 lata młodszy od bitcoina, bo na rynku pojawił się w 2011 roku. Został uruchomiony przez byłego inżyniera Google Charliego Lee. Od momentu pojawienia się litecoina postrzegano go jako odpowiedź na stopniową centralizację bitcoina.

Podczas gdy bitcoin nosi miano krypto złota, litecoin czasem postrzega się jako krypto srebro. W przypadku młodszej kryptowaluty wykorzystano zresztą wiele funkcji bitcoina, które według Lee i innych programistów dobrze działały we wczesnych etapach tej legendarnej kryptowaluty. Podobieństwa między bitcoinem i litecoinem są więc całkiem spora.

Litecoin, podobnie jak bitcoin, wykorzystuje mechanizm dowodu pracy. Opiera się jednak nie na dostępie do dużej ilości pamięci, a na mocy obliczeniowej jednostki centralnej (CPU) lub procesora graficznego (GPU). Obie kryptowaluty korzystają również z alogrytmu kryptograficznego. W tym kontekście występuje jednak także pewna różnica – podczas gdy dla bitcoina zastosowanie znajduje algorytm szyfrowania SHA-256, w przypadku litecoina jest to Scrypt.

Bitcoin a litecoin – najważniejsze różnice

Korzystanie z różnych protokołów to jednak nie jedyna różnica między tymi kryptowalutami. Kolejna wiąże się z prędkością przeprowadzania transakcji. Wprawdzie transakcje technicznie odbywają się natychmiastowo w obu sieciach. Potrzeba jednak czasu na ich potwierdzenie przez innych uczestników. W przypadku litecoina postawiono na szybkość weryfikacji, a w efekcie bloki generowane są nawet 4 razy szybciej. Oznacza to, że gdy dla bitcoina czas potrzebny na weryfikację wynosi około 9 minut na transakcję, w przypadku litecoina jest to koło 2,5 minuty.

Prędkość przetwarzania transakcji wiąże się z jeszcze jedną dużą różnicą – powstawaniem „bloków osieroconych”. Mowa tu o sytuacji, gdy dwóch górników poprawnie rozwiąże bloki i zrobi to w naprawdę niewielkim odstępie czasu (kilku sekund). Sprawia to, że dwa poprawne bloki znajdują się w sieci na tej samej wysokości, a górnik produkujący blok osierocony nie otrzymuje nagrody za pracę. Większa liczba bloków osieroconych występuje w sieci litecoin i wynika właśnie ze znacznie większej prędkości ich generowania.

Bitecoin i litecoin z pewnością różnią się także ze względu na kapitalizację rynkową (łączną wartość wszystkich stworzonych monet wyrażoną w dolarach). Jak wiadomo, bitcoin cieszy się znacznie większą popularnością niż jakakolwiek inna kryptowaluta, a popyt jest ogromny. Tym samym również kurs wymiany tej kryptowaluty na dolara jest naprawdę wysoki. W przypadku litecoina podaż jest natomiast większa, a popyt mniejszy. To sprawia, że kapitalizacja rynkowa krypto srebra nie może równać się z kapitalizacją bitcoina.


  1. Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników
  2. Regulacje kryptowalut na świecie – coraz więcej państw legalizuje krypto
  3. Tesla sprzedała bitcoiny o wartości ponad 900 milionów dolarów

Originally posted 2022-08-08 12:12:01.

Dodaj odpowiedź

Exit mobile version